fot. pl.freepik.com

Wyższe limity zarobkowe dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę lub pobierają rentę

Obowiązują wyższe limity zarobkowe dla osób, które wcześniej przeszły na emeryturę lub pobierają rentę. Do lutego przyszłego roku granicą bezpiecznego dorabiania będzie kwota 5036 zł 50 gr brutto. To o ponad 132 zł miesięcznie więcej niż dotychczas.

Zarobki do 5036 złotych 50 groszy brutto nie spowodują zmniejszenia wypłacanej emerytury lub renty. Jednocześnie, aby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie może być wyższy niż 9353 zł 50 gr brutto.

Zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia spowoduje przychód wyższy niż 70 proc., ale niższy niż 130 proc. przeciętnej pensji miesięcznej – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.

Rzecznik mówi też o maksymalnych kwotach zmniejszenia świadczenia.

– Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 794 zł i 35 groszy dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także 595 zł i 80 groszy dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy. To także 675 zł i 24 grosze dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba. Limity zarobkowe nie obowiązuje emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn – wskazuje Krystyna Michałek.

Zarobkować bez ograniczeń mogą też niektórzy renciści. Kolejna zmiana limitów zarobkowych dla wcześniejszych emerytów i rencistów nastąpi w marcu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl