Wystawa poświęcona Trydentowi w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”

W krakowskim Centrum „Nie lękajcie się!”, w nowym muzeum poświęconym Janowi Pawłowi II, powstanie stała wystawa o włoskim Trydencie i związkach papieża-Polaka z tą prowincją.

Jan Paweł II odwiedził Trydent pięciokrotnie, także jako narciarz. W trakcie jednej z takich wizyt, w lipcu 1984 r. dotarł do Schroniska Poległych Adamello w towarzystwie ówczesnego prezydenta Włoch Sandro Pertiniego.

Ojciec Święty był wrażliwy na piękno natury, poprzez to piękno zawsze widział Stwórcę – wspominał w środę metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Jak podkreślił, Jan Paweł II kochał góry i najpierw w Polsce, a potem we Włoszech często wybierał się na wyprawy piesze i wypady narciarskie.

Wystawa stała, która ma być urządzona w Muzeum Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” i otwarta przed Światowymi Dniami Młodzieży, będzie poświęcona Dolomitom i wizytom Jana Pawła II w Trydencie.

Chcemy pokazać specyfikę naszego regionu, jego naturalne piękno, bogatą kulturę, tradycję i instytucje. 67 proc. powierzchni Trentino jest zalesione, dlatego aranżacja sali będzie wykonana z drewna pochodzącego z naszych lasów – mówił przedstawiciel tej włoskiej prowincji Tiziano Mellarini.

„Mamy nadzieję, że oglądający tę ekspozycję poczują, jakby naprawdę byli na żywo w tych miejscach” – dodał.

Ekspozycja będzie mieć ok. 390 m kw. powierzchni. Będą na niej pokazywane zdjęcia i filmy o Trydencie, a także o związkach Jana Pawła II z tą prowincją. Niektóre ze zdjęć znalazły się w książce Giorgio Gelmettiego. Album – wydany w polskiej wersji językowej – został w środę zaprezentowany dziennikarzom.

Jestem szczęśliwy i dumny, że moja książka dotarła także do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Są w niej zdjęcia papieża wcześniej niepublikowane – podkreślił autor albumu Giorgio Gelmetti.

Trydent (wł. Trentino, Trento) jest górską prowincją położoną w północnych Włoszech. Wraz z prowincją Górna Adyga tworzy autonomiczny region Włoch Trydent-Górna Adyga. Jest to obszar dwujęzyczny: oprócz włoskiego, oficjalnie używa się tam też niemieckiego. W prowincji rozciągają się pasma górskie Wschodnich Alp, w tym Dolomitów. Narciarze mogą tam korzystać z ok. 1200 km tras narciarskich i ponad 450 wyciągów w 12 zimowych ośrodkach, takich jak m.in. Val di Fassa, Val di Fiemme, St. Martino di Castrozza, Madonna di Campiglio, Folgarida-Marilleva czy Tonale. Na terenie Trentino leży też część największego jeziora Włoch – Garda. Region znany jest również z licznych uzdrowisk termalnych.

Wystawa przygotowana przez stronę włoską będzie pierwszą, ale nie jedyną prezentowaną w Muzeum dedykowanym Janowi Pawłowi II. Jak mówił prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” ks. prałat Jan Kabziński, Amerykanie przygotowują ekspozycję poświęconą przyjaźni Karola Wojtyły i Jerzego Klugera oraz relacjom papieża z narodem żydowskim.

Muzeum Jana Pawła II powstające w Centrum „Nie lękajcie się!” nie jest jeszcze gotowe. Trwają prace wykończeniowe. Budynek ma być oddany do użytku jeszcze przed ŚDM Kraków 2016.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl