(fot.PAP)

Wyniki inspekcji NIK ws. budżetu KRRiT zablokowane przez posłów PO

 Najwyższa Izba Kontroli nie przedstawiła podczas sejmowej komisji ds. Kontroli Państwa wyników inspekcji Izby dotyczących wykonania w ubiegłym roku budżetu przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Powód – poseł PO Teresa Piotrowska złożyła wniosek formalny o zdjęcie tego punktu z porządku obrad, który został przegłosowany.

 

Posłanka uzasadniała, że tym punktem równolegle zajmuje się sejmowa Komisja Finansów. Wniosek przeciwny w tej sprawie złożył poseł Arkadiusz Czartoryski, który stwierdził, że Komisja ds. Kontroli Państwowej jest powołana po to, żeby pracować z dokumentami przesłanymi przez Najwyższą Izbę Kontroli. To jest większość zadań, które zgodnie z regulaminem powinniśmy wykonywać – powiedział poseł.

 


Pobierz Pobierz

Poseł Beata Kempa, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji akcentowała, że jeśli te wątpliwości nie zostaną usunięte, jest to podstawa do tego, żeby domagać się wyjaśnień w prokuraturze generalnej o przeanalizowanie procesu rozłożenia na raty opłaty koncesyjnej. Jak dodaje są to ogromne pieniądze dla budżetu państwa.

 


Pobierz Pobierz

 

Mamy do czynienia z wynikami kontroli budzących duże podejrzenie korupcji w KRRiT, powiedział Poseł Janusz Wojciechowski, były prezes NIK. Podmioty, które ubiegały się o koncesję i uzyskiwały ją dzięki dobrej sytuacji materialnej, po uzyskaniu koncesji okazały się niezdolne m.in. do uiszczenia opłaty koncesyjnej – dodał.

 


Pobierz Pobierz

 

Przypomnijmy kontrolerzy badając zaległości w należnościach budżetowych mieli zastrzeżenia do sposobu w jaki Krajowa Rada podejmuje decyzje o rozłożeniu na raty opłat za przyznane koncesje na multipleksie.

 

Spółkom STAVKA i Lemon Records opłata za koncesję w kwocie 10,8 mln zł rozłożona została na 114 rat. Z kolei 7,3 mln zł, które miała wnieść jednorazowo Eska TV, rozłożone zostało przez KRRiT na 93 raty.

 

Transmisje  sejmowej Komisji przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

drukuj