fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Wyjątkowa terapia integracyjna

Pierwsza Dama spotkała się w piątek z pracownikami i wolontariuszami warszawskiej klubokawiarni „Życie jest fajne”. Personel stanowią dorosłe osoby dotknięte autyzmem. Na różnych stanowiskach zatrudnionych jest ponad 20 osób.

Pracownicy lokalu podczas spotkania z Panią Prezydentową przyznali, że praca w klubokawiarni jest dla nich bardzo ważna i daje im szansę pełnego funkcjonowania w społeczeństwie, której wcześniej nie mieli.

Opowiadali również o samej klubokawiarni i jej wyjątkowej atmosferze. Jeden z pracowników, Mateusz, przyznał, że obchodzi urodziny, więc wszyscy odśpiewali mu „Sto lat”. Ponadto wspólnie odśpiewali piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.

W trakcie spotkania do Pani Prezydentowej padło wiele pytań na temat jej codziennych obowiązków w roli Pierwszej Damy, życia zawodowego jako nauczycielki języka niemieckiego oraz zainteresowań.

Spotkanie przebiegało w miłej i rodzinnej atmosferze, za co szczególnie podziękowała Agata Kornhauser-Duda.

Misją lokalu jest zapewnienie warunków do aktywności społecznej, zawodowej i kulturalnej osobom autystycznym i ich opiekunom. To pierwsze takie miejsce w Polsce i jedno z pierwszych na świecie.

Pomysłodawcą otwarcia wyjątkowej klubokawiarni jest Fundacja Ergo Sum, która działa na rzecz dorosłych autystów i osób wykluczonych. Organizacja tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzi doradztwo zawodowe dla organizacji pozarządowych oraz wspiera spółdzielnie socjalne.

W „Życie jest fajne” oprócz serwisu gastronomicznego można skorzystać z szerokiej gamy wydarzeń kulturalnych i społecznych. Odbywają się tam koncerty, wernisaże i wystawy plastyczne, spotkania miłośników gier planszowych oraz warsztaty, debaty i panele dyskusyjne.

prezydent.pl/RIRM

drukuj