Wydano książkę – przewodnik po geografii, historii i duchowości Jasnej Góry

Specyficzny przewodnik po Jasnej Górze –  jej geografii, historii i duchowości – tak o książce „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”, wydanej z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, mówią jej autorzy – Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Grzegorz Górny, książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o fenomen Jasnej Góry.

„Próbujemy przybliżyć czytelnikowi historię cudownego obrazu, opisujemy także dzieje zakonu paulinów, którzy są strażnikami tego miejsca oraz bogatą historię pielgrzymek przybywających na Jasną Górę z różnych zakątków Polski” – podkreślił.

Zaznaczył, że książka opowiada także o różnych wydarzeniach historycznych związanych z Jasną Górą oraz o roli jasnogórskiego klasztoru jako mecenasa kultury.

„Niewiele osób wie, jakie skarby kryje Jasna Góra. Znajduje się tam na przykład unikalny zbiór muzykaliów, zawierający m.in. odnaleziony w 2008 r. rękopis nieznanego dotąd utworu skomponowanego przez Mozarta” – powiedział Grzegorz Górny.

Dodał, że w książce opisane są także niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienia, które miały miejsce na Jasnej Górze.

„Nie są to jakieś legendy, ale przypadki mające bogatą dokumentację medyczną, która znajduje się w archiwach jasnogórskich. Zdjęcia dokumentacji medycznej zamieściliśmy w książce” – zaznaczył.

„Chciałem pokazać rolę Jasnej Góry w dziejach polski na przestrzeni wieków i to, że ta rola się nie zakończyła.  Nie mamy do czynienia z reliktem przeszłości, ale z miejscem tętniącym życiem” – wyjaśnił Grzegorz Górny.

Dodał, że nieprzypadkowo nazywa się Częstochowę „duchową stolicą Polski”.

„Ludzie przyjeżdżają tu ze swoimi największymi problemami, rozterkami, dylematami. Można to dostrzec, kiedy posiedzi się dłużej w kaplicy obserwując twarze modlących się tam ludzi – jest na nich wyraz skupienia, widać, że przeżywają te chwile bardzo głęboko” – powiedział Grzegorz Górny.

Autor zdjęć zamieszczonych w książce Janusz Rosikoń dodał, że publikacja jest „specyficznym przewodnikiem po Jasnej Górze – po jej geografii, historii i duchowości”. Zawiera ok. 300 zdjęć. Są to fotografie darów królewskich, malarstwa, architektury, a także zdjęcia pielgrzymów przybywających na Jasną Górę w ciągu ostatnich 200 lat.

„Dla mnie osobiście najbardziej uderzające są zbliżenia twarzy Matki Bożej. Poprzez nie starałem się przekazać czytelnikowi te wzruszenia, które i mną targają za każdym razem, kiedy fotografuję obraz” – podkreślił Janusz Rosikoń.

Zaznaczył, że książka ujawnia nieznane szerzej tajemnice Jasnej Góry – fotografie ukazują m.in. paulinów grających fanfary podczas odsłonięcia obrazu i zbierających miód w przyklasztornych ulach.

„Chcemy, żeby ludzie mogli, mając tę książkę, dotrzeć do miejsc niedostępnych dla pielgrzymów” – dodał.

Jak zaznaczył generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE, Jasna Góra jest w wyjątkowy sposób związana z historią Polski.

„Tam miały miejsce wielkie akty zawierzenia Polski Matce Bożej, uczynione przez episkopat, tam też dokonało się nieskończenie wiele intymnych, indywidualnych aktów zawierzenia w sercach pielgrzymów docierających licznie na Jasną Górę” – powiedział.

Definitor generalny zakonu paulinów o. Mariusz Tabulski OSPPE przypomniał, że w książce znajdują się najważniejsze akty przymierza, które w ciągu wieków Polacy zawierali z Matką Bożą na Jasnej Górze, a których kontynuacją jest tegoroczny „Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi”, który księża biskupi polscy odnowili 6 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. Dodał, że Jasna Góra to nie muzeum, lecz „dom, do którego pielgrzymi przybywając, doświadczają pobudzenia wiary”.

Książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry” ukazała się nakładem wydawnictwa „Paulinianum”.

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Według przekazów historycznych zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów. Jubileuszowe obchody 300-lecia tego wydarzenia odbyły się 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl