fot. PAP/Radek Pietruszka

Wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały udział w spotkaniu z premierem nt. sytuacji na Białorusi

Przedstawiciele wszystkich klubów wezmą udział w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim dotyczącym sytuacji na Białorusi. Rozmowy odbędą się w najbliższą środę.

Posłowie Lewicy już zapowiedzieli, że zgłoszą szereg pytań i propozycji. Jedną z nich ma być powołanie w rządzie pełnomocnika ds. kontaktu z Białorusią.

https://twitter.com/PremierRP/status/1296103615636135937

Europoseł PiS-u Dominik Tarczyński wskazał, że opozycja będzie miała okazję jasno określić swoje stanowisko ws. polityki międzynarodowej.

– Premier Mateusz Morawiecki jako pierwszy w Unii Europejskiej rozpoczął swoją pomoc dla Białorusi. Apel o zwołanie Rady Europejskiej jest tego dowodem. Teraz czas na to, aby opozycja wypowiedziała się, czy jest prorosyjska, czy propolska. To jest bardzo ważne pytanie. W trakcie tego spotkania tego typu pytania powinny paść. Wierzę, że to spotkanie przyniesie owoce spokojnego i merytorycznego działania, bo polityka zagraniczna powinna mówić jednym głosem  w wielu aspektach, pomimo różnic politycznych. Przede wszystkim powinna być prodemokratyczna i brać pod uwagę interes Polski, a nie Rosji – zaznaczył Dominik Tarczyński.    

Na Białorusi od dwóch tygodni trwają manifestacje. Protesty to pokłosie wyborów prezydenckich, które wygrał Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80 procent głosów.

Z wynikiem nie zgadza się m.in. opozycja, która twierdzi, że wybory zostały sfałszowane. Wczoraj w Mińsku odbyła się kolejna wielka manifestacja.

 

RIRM

drukuj