fot. episkopat.pl

„Wstańcie, chodźmy!” to hasło Dnia Papieskiego obchodzonego 13 października 2019 r.

Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas, kiedy ukazała się książka i końcówkę jego pontyfikatu, ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieła. +Wstańmy i chodźmy+ przypominać innym 40-lecie pielgrzymki papieża do Polski w 1979 roku – powiedział ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację w Sekretariacie KEP 16 stycznia 2019 r.

Ks. kard. Kazimierz Nycz ogłosił hasło Dnia Papieskiego 2019 r. Będzie to XIX Dzień Papieski obchodzony 13 października 2019 r. pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”, odnoszącym się do tytułu jednej z książek papieża Jana Pawła II.

„Obchodząc 50-lecie kapłaństwa, papież został nakłoniony do napisania książki o kapłaństwie +Dar i Tajemnica+. Po niej dotarły głosy do Ojca Świętego, aby podobną książkę wydał na 50-lecie swojego biskupstwa i tak w 2002-2003 roku powstała książka +Wstańcie, chodźmy!+, której tytuł został zaczerpnięty z Ewangelii wg. św. Marka. W ten sposób Ojciec Święty chciał zachęcić wszystkich, abyśmy zmobilizowani weszli w Trzecie Tysiąclecie” – podkreślił ks. kard. Kazimierz Nycz.

„Nie chodzi o to tylko, aby wspominać tamten czas, kiedy ukazała się książka i końcówkę jego pontyfikatu, ale żeby wstać i zabrać się do przybliżania papieża, jego osoby i dzieła. +Wstańmy i chodźmy+ przypominać innym 40-lecie pielgrzymki papieża do Polski w 1979 roku. Ona stała się inspiracją dla tego co stało się rok później, czyli Ruchu +Solidarności+. Będziemy mieli okazję pochylić się nad dziełem papieża tuż przed 100. rocznicą jego urodzin, która przypada w 2020 roku. Zachęcam, byśmy przybliżali osobę i nauczanie papieża” – stwierdził metropolita warszawski.

„Jan Paweł II jest nadal jednym z ojców Kościoła i ojców naszej Ojczyzny” – powiedział  ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji. Następnie przypomniał, że Dzień Papieski obchodzony w 2018 roku odnosił się do kwestii ojcostwa pojmowanego w dwóch wymiarach: rodziny i Ojczyzny. Zebrane kwoty w 2018 r. w całym kraju w 209 sztabach wyniosły prawie 653 tys. zł, a w ramach zbiorek przykościelnych 6.918.500 zł.

Tegoroczne obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędą się w Legnicy i Toruniu.

„7 czerwca 1999 roku gościł w Toruniu Jan Paweł II. Patrzył na nasze miasto z sympatią, mówił, że to jego ulubione miasto. Wtedy powstała idea Dzieła Nowego Tysiąclecia. Dobrze, że w 20. rocznicę pielgrzymki papieskiej będziemy gościć w Toruniu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych” – powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Po konferencji prasowej, na Sali Plenarnej, odbył się  Opłatek Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Miast Papieskich.

BP KEP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl