muzeum1939.pl

Współpraca na rzecz pamięci historycznej. Muzeum II Wojny Światowej i Gdański Klub Sportowy Gedania 1922 zawarły umowę

Muzeum II Wojny Światowej i Gdański Klub Sportowy Gedania 1922 zawarły umowę o współpracy. Wspólnym celem będzie pamięć historyczna.

Klub Sportowy „Gedania” powstał w 1922 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Przed wojną „Gedania” znaczyła tyle, co Polska – wskazuje dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Przynależność do niego była nie tylko rodzajem deklaracji sportowej, ale także deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – zaznacza dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Egzamin z obrony fundamentalnych wartości gedańczycy zdali celująco, stając w obronie naszego kraju podczas II wojny światowej. Ponad 100 z nich straciło wtedy życie.

– Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili i ginęli na Westerplatte. Postacią, która łączy naszą misję na Westerplatte i klub Gedania, jest choćby Wojciech Najsarek, kolejarz i zawodnik klubu Gedania, który bronił Westerplatte i zginął w pierwszych minutach niemieckiego ataku na Westerplatte – dodaje dr Karol Nawrocki.

Wspólna misja Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 i Muzeum II Wojny Światowej – jaką jest pielęgnowanie historii – doprowadziła do zawarcia umowy o współpracy pomiędzy ośrodkami.

– Myślę, że wszyscy gedaniści, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, patrząc w tej chwili na nasze działania, czują się usatysfakcjonowani – podkreśla Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania.

Prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922 dodaje, że partnerstwo z Muzeum II Wojny Światowej stanowi niejako dopełnienie motta przyjętego przez klub – „Historia zobowiązuje”. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl