Wspólnie tworzymy znak dla świata

W trudnych momentach naszej historii Polacy zwracali się o pomoc do Maryi. Nigdy nie zawiedliśmy się na Jej wstawiennictwie u Boga. Przykładem naszego zawierzenia i zaufania Matce Najświętszej jest obrona Jasnej Góry przed Szwedami. Także dziś warto zwracać się do Maryi – mówił wczoraj ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, w czasie spotkania Rodziny Radia Maryja w parafii pw. św. Idziego w Suchej. Zostało ono zorganizowane z okazji 100-lecia tamtejszego Kościoła.

Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył ks. bp Henryk Tomasik. Ordynariusz diecezji radomskiej nawiązał do życia św. Idziego i powiedział, że także nasze czasy wymagają pogłębionego zrozumienia tajemnicy Kościoła. – Często gdy w ustach polityków czy ludzi mediów słyszymy słowo „Kościół”, to na ogół są to zarzuty: „Kościół to czy Kościół tamto”. Wciąż słyszymy o propozycjach ograniczenia działalności Kościoła w życiu społeczeństwa. O kim ci ludzie, którzy przedstawiają takie propozycje, mówią? Oczywiście o księżach i biskupach. A przecież Kościół to Jezus Chrystus działający w świecie – zaznaczył kaznodzieja. I dodał, że nie ma Kościoła, który składa się z samych księży czy z samych świeckich. – Wspólnie tworzymy znak dla świata. Chrystus modlił się: „Ojcze spraw, aby byli jedno”, i wciąż pragnie, abyśmy byli zjednoczeni. To wielkie błaganie Chrystusa. To wielkie zadanie dla każdego z nas, abyśmy służyli budowaniu jedności – mówił ks. bp Tomasik.
Ordynariusz diecezji radomskiej przypomniał także inne słowa Chrystusa: „Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie, i kto nie zbiera ze Mną, rozprasza”. – To niezwykle ważne zadanie, aby wypełnić misję, którą nam powierzył Jezus Chrystus – stwierdził kaznodzieja.
Ksiądz biskup przestrzegał, że na człowieka czyha dziś wiele niebezpieczeństw, a jednym z nich jest stawianie siebie na miejscu Pana Boga i ustanawianie nowych praw, niezgodnych z prawem naturalnym. – Trzeba być czujnym, by nie utracić w sobie serca dziecka – ostrzegał. Hierarcha przypominał, że w wyjątkowo trudnych momentach w historii Polacy klękali i prosili o pomoc Maryję, a Ona zawsze nas wysłuchiwała. Przypomniał historię obrony Jasnej Góry przed Szwedami. Zachęcał, byśmy także dziś ze wszystkimi niepokojami przychodzili do Matki, która uczy nas zachowania serca dziecka wobec Boga. – Matka Boża uczy nas bardzo wymagającego serca. Serca, które stawia sobie wymagania. Przecież Ona sama skazała się na to, że będzie Matką Bolesną – podkreślał, dodając, że to właśnie od Maryi powinniśmy się uczyć stawiania sobie wymagań, wierności wartościom chrześcijańskim, gdy są zagrożone. – Powierzamy się w ręce Matki Bożej, aby pomogła nam być prawdziwymi uczniami Pana Jezusa – apelował kaznodzieja.
Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny poświęcony św. Idziemu. W przedstawieniu młodzież przybliżyła życiorys patrona parafii, opowiedziała także o łaskach otrzymanych za jego wstawiennictwem.

 

Małgorzata Pabis

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl