fot. PAP/Krzysztof Świderski

Wsparcie medyczne dla powodzian

Sporym wyzwaniem na terenach popowodziowych jest organizacja służby zdrowia, tak aby wszyscy mieli dostęp do opieki medycznej. W Nysie wojsko postawiło szpital polowy. W mniejszych miejscowościach mają zostać uruchomione mobilne ambulatoria.

Ze szpitala w Nysie ewakuowano 101 pacjentów. Zniszczenia są ogromne. Woda sięgała pierwszego piętra.

– Wojsko rozwinęło szpital wojskowy przy udziale 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Z aktualnych informacji: dziś zostanie tam uruchomiona zdolność, jeżeli chodzi o pediatrię – poinformował wicepremier obrony narodowej, Cezary Tomczyk.

Do Nysy trafi dziś stu żołnierzy do pomocy przy usuwaniu skutków zalania szpitala. Chodzi o to, aby placówka zaczęła działać jak najszybciej. W Nysie działa też przychodnia wojskowa. Pracuje ona w trybie całodobowym, aby każdy mieszkaniec mógł skorzystać z porady lekarzy czy uzyskać receptę. Co więcej, komendanci szpitali wojskowych dostali zadanie utworzenia dziesięciu mobilnych ambulatoriów medycznych.

– Dziesięć zespołów jest do użycia w najmniejszych miejscowościach na terenach wiejskich – tam, gdzie jest potrzeba, żeby w centralnych punktach tych miejscowości znaleźli się lekarze, którzy będą bezpośrednio pomagać, będą mogli wystawiać recepty i pomóc ludziom w potrzebie – mówił Cezary Tomczyk.

Powódź zniszczyła wiele ośrodków zdrowia i szpitali. Według danych Ministerstwa Zdrowia na Dolnym Śląsku ucierpiało aż 390 placówek medycznych. 30 funkcjonuje w niepełnym wymiarze godzin. W Opolskiem ucierpiało 48 takich miejsc. Zalane zostały apteki. Resort zdrowia poinformował, że nie ma problemu z dostępem do leków – nie została zalana żadna hurtowania, leki są dowożone na bieżąco. Dziś lekarstwa mają trafić do Lewina Brzeskiego. Została też uruchomiona całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, za pomocą której powodzianie mogą uzyskać informacje, gdzie szukać pomocy medycznej.

– Gdzie można otrzymać świadczenie POZ, gdzie można otrzymać świadczenie szpitalne, gdzie są czynne apteki, gdzie można zrealizować receptę – wymieniała minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Infolinia działa pod numerem telefonu: 800 190 590. Powodzianie mogą też korzystać z usług dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

– Lekarze rodzinni przyjmują nie tylko tzw. swoich pacjentów zapisanych do nich. Przyjmują wszystkich i będziemy refundować takie wizyty – podkreśliła szefowa resortu zdrowia.

Wyzwaniem dla placówek medycznych i aptek jest problem z dostępem do internetu i brak prądu. Służby dostarczają na miejsce agregaty i mobilny internet.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl