fot. pixabay.com

Wsparcie dla popegeerowskich gmin. Do 12 lutego można składać wnioski

Rząd chce poprawić jakość życia mieszkańców obszarów, na których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Stąd program wsparcia gmin popegeerowskich. Nabór wniosków potrwa do 12 lutego.

Przez wiele lat tereny po dawnych PGR-ach były zapomniane.

– Jedną  z pięt achillesowych rozwoju III RP niewątpliwie był brak dbałości o obszary popegeerowskie – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Obszary te charakteryzowały się wysokim bezrobociem, biedą, ubóstwem, brakiem perspektyw.

– To właśnie tam najszybciej zwijano kolej, połączenia autobusowe, zamykano poszczególne ośrodki kultury, biblioteki, szkoły i inne instytucje publiczne – wskazuje szef rządu.

Teraz mają szansę zyskać nowy wygląd i funkcje. Wszystko dzięki programowi wsparcia terenów popegeerowskich – podkreśla  wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Paweł Szefernaker.

– Jest to kwestia upomnienia się o godność mieszkańców tych terenów, jest to kwestia upomnienia się o godność wszystkich, którzy potrzebują najbardziej pilnych inwestycji, które przez lata nie były tam realizowane – mówi wiceminister Paweł Szefernaker.

Rząd na inwestycje w gminach przeznaczy 250 milionów złotych. Od 4 stycznia gminy mogą wnioskować o inwestycje w wysokości od 50 tysięcy do 5 milionów złotych. Złożyć można trzy wnioski. Leszek Zawadzki, wójt gminy Jasionów, zapowiada, że skorzysta ze wsparcia.

– Złożymy dwa wnioski. Pierwszy na rewitalizację terenów i budynków przy Zespole Szkolno Przedszkolnym w Jasionówce. To są tereny m.in. po byłym PGR-ze. Drugi wniosek będzie na budowę nowej remizy strażackiej wraz z zakupem wozu bojowego – informuje Leszek Zawadzki.

Także burmistrz Wasilkowa, Adrian Łuckiewicz, ma już plan, jak zagospodarować budynek, w którym kiedyś mieściła się poczta.

–  Chcemy, żeby tutaj znalazł się dom opieki medycznej, który będzie dedykowany naszym seniorom a także osobom niepełnosprawnym – mówi Adrian Łuckiewicz.

Wnioski można składać do wojewodów. Następnie wojewodowie razem z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa będą te wnioski opiniować – wyjaśnia Jarosław Lutyński p.o. zastępcy dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Białymstoku.

– Sprawdzamy trzy kryteria. Po pierwsze, czy na terenie miejscowości, gdzie realizowana ma być inwestycja, funkcjonowały PGR-y. Po drugie, czy wartość kosztorysowa inwestycji, która będzie realizowana, nie przekracza 5 milionów i jest nie mniejsza niż 50 tys. złotych. Po trzecie, czy łączna wartość inwestycji, które są przewidziane do realizacji, nie przekracza 5 milionów – wskazuje Jarosław Lutyński.

Nabór wniosków zakończy się 12 lutego. Program wsparcia, jak zauważa dr Jakub Koper, ma na celu poprawę szans rozwojowych tych terenów.

– Może być to impuls, który pokaże, że życie na wsi wcale nie skazuje człowieka na wegetację czy wręcz naznacza ludzi, którzy tam mieszkają – zauważa dr Jakub Koper, socjolog.

Tym bardziej, że w czasie pandemii Polacy coraz częściej myślą o powrocie na wieś. Rząd obiecuje, że to pierwszy, ale nie ostatni krok w walce z nierównością.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl