Wrocław: Świętowano 95. urodziny ks. kardynała H. Gulbinowicza

Ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz, emerytowany metropolita archidiecezji wrocławskiej, obchodził w czwartek swój jubileusz 95. urodzin. We wrocławskiej Hali Stulecia w spotkaniu uczestniczyło ponad 5 tysięcy gości, a imprezę uświetnili artyści z Narodowego Forum Muzyki.

Ks. biskup Ignacy Dec przypomniał, że były metropolita wrocławski był organizatorem wielu ważnych dla Kościoła wydarzeń, m.in. wizyt papieża Jana Pawła II oraz Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu.

„Teraz, składając mu życzenia zdrowia i jak najdłuższego życia wśród nas, pamiętajmy, że za jego przewodnictwa w archidiecezji napisano ponad 3 tys. magisteriów, 120 doktoratów i przyznano 10 tytułów doktora honoris causa, m.in. Helmutowi Kohlowi i Josephowi Ratzingerowi, papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI” – powiedział ks. bp Ignacy Dec.

Organizator jubileuszu, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, przypomniał, że ks. kardynał Henryk Gulbinowicz był w okresie stanu wojennego nazywany „szeryfem episkopatu, ponieważ najmocniej z hierarchów przeciwstawiał się represjom ze strony komunistów”.

Jubilat dziękował za życzenia i podkreślił, że wciąż czuje opiekę Matki Boskiej Ostrobramskiej, której był ofiarowany jako dziecko w wieku pięciu lat.

„Zabrano mnie do Ostrej Bramy, bo taka była w Wilnie tradycja. Ksiądz mnie pobłogosławił i ofiarował Matce Boskiej Ostrobramskiej. Powiedział: <<Ona nigdy cię nie opuści>>. I ja to czuję do dziś. Ofiarujcie swe dzieci patronom swoich parafii, bo dzieci to przyszłość naszego narodu” – powiedział ks. kard. Henryk Gulbinowicz.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. na Wileńszczyźnie. W 1944 r. rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym w 1945 r. do Białegostoku, gdzie w czerwcu 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1951-1955 kontynuował naukę w Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kończąc je doktoratem z teologii moralnej i etyki.

W lutym 1970 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 1976 r. mianowany został arcybiskupem metropolitą wrocławskim po zmarłym ks. kardynale Bolesławie Kominku. Objął archidiecezję 12 stycznia, ingres do katedry we Wrocławiu odbył w lutym 1976 r.

W 1981 r., po wprowadzeniu stanu wojennego, założył w stolicy Dolnego Śląska Arcybiskupi Komitet Charytatywny z zadaniem opieki nad internowanymi, więźniami i biednymi. W budynkach archidiecezji ukrywali się i spotykali opozycjoniści. Tam też zdeponowano legendarne 80 mln zł składek członków dolnośląskiej „Solidarności”, które związkowcy wypłacili przed 13 grudnia z banku.

Ks. kardynał przeprowadził we Wrocławiu synod archidiecezjalny w latach 1985-1991 oraz Kongres Pracy w 1991 r. Rok wcześniej powołał do życia Komitet ds. Pomocy Parafianom z terenu Związku Radzieckiego.

Założył za swej kadencji wiele nowych parafii, ukończył budowę Domu Księży Emerytów we Wrocławiu. Powołał też dwie redakcje – miesięcznika „Nowe życie” oraz Katolickiego Radia Rodzina.

Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku. Brał aktywny udział w pracach Episkopatu Polski. W latach 1977-1987 był profesorem teologii moralnej i Wielkim Kanclerzem Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu.

Pracował w watykańskich Kongregacjach: ds. Duchowieństwa, ds. Kościołów Wschodnich i ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w pracach VIII sesji zwykłej Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego w 2004 r., ks. kard. Henryka Gulbinowicza na stanowisku arcybiskupa metropolity wrocławskiego zastąpił ks. abp Marian Gołębiewski.

Ks. kard. Henryk Gulbinowicz jest doktorem honoris causa trzech wrocławskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska i Wrocławia, Laureatem Dziecięcej Nagrody SERCA oraz 641. Kawalerem Orderu Uśmiechu. W lutym 2009 r. ks. kard. Henryk Gulbinowicz został odznaczony Orderem Orła Białego. Otrzymał też nagrodę Im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl