fot. sxc.hu

Wrocław: Prokurator przekazał szpitalom sprzęt odebrany tzw. mafii tytoniowej

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK we Wrocławiu przekazał dwóm szpitalom w Opolu sprzęt, który będzie je wspomagał w walce z epidemią COVID-19. Jest to m.in. agregat prądotwórczy.

Jak przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa, jej dolnośląski wydział zamiejscowy przekazał szpitalom sprzęt zabezpieczony w toku śledztwa prowadzonego przeciwko tzw. mafii tytoniowej, czyli grupie zajmującej się nielegalną produkcją tytoniu, wytwarzaniem papierosów i wprowadzaniem ich do obrotu. Na skutek działania grupy doszło do uszczuplenia należności publiczno-prawnych w wysokości ponad 67 milionów złotych

„Wśród przekazanych przedmiotów jest m.in. agregat prądotwórczy i kompresory. Przedmioty zostały przekazane Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Opolu oraz Szpitalowi Wojewódzkiemu w Opolu, zgodnie ze zgłoszonym przez te instytucje zapotrzebowaniem. Zamontowanie agregatów i kompresorów z pewnością zwiększy bezpieczeństwo zasilania urządzeń wykorzystywanych w celu diagnostyki i leczenia pacjentów” – podała Prokuratura Krajowa.

Jest to kolejne wsparcie szpitali ze strony prokuratury. W styczniu 2021 roku Zachodniopomorski Wydział PZ PK przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości 3 milionów złotych, który został odebrany tzw. mafii VAT-owskiej. O sprawie informował Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, podczas konferencji prasowej.

Dział prasowy PK wyjaśnił, że przekazanie szpitalom zabezpieczonego od przestępców sprzętu było możliwe dzięki wprowadzonej w ubiegłym roku nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowy przepis stanowi, że można przekazać przedmioty zajęte w trakcie postępowania karnego instytucjom walczącym w epidemią.

„Niszczenie lub przechowywanie zajętych przedmiotów pochodzących z przestępstwa w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego” – mówią przepisy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl