PO: wniosek o wotum nieufności wobec rządu – w piątek

Platforma Obywatelska złoży w piątek wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło – poinformował lider PO Grzegorz Schetyna. Jak mówił, jest on naturalnym i głównym kandydatem Platformy na stanowisko przyszłego premiera.

Inicjatywa Platformy Obywatelskiej to pokłosie czwartkowego szczytu unijnego, na którym przywódcy Unii Europejskiej ponownie wybrali Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Przeciwko jego kandydaturze był tylko polski rząd, który na tę funkcję proponował europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Wniosek PO jest kuriozalny – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

Wiadomo, że nie ma on szans powodzenia, ponieważ żeby taki wniosek przeprowadzić, potrzebna jest bezwzględna ustawowa większość głosów, a opozycja, gdyby nawet w całości była zjednoczona wokół tego wniosku, to takiej liczby posłów w Sejmie nie ma. W związku z powyższym jest to demonstracja polityczna, która na dodatek ma słabą argumentację merytoryczną. Rząd Polski dobrze interesuje polskie interesy na arenie międzynarodowej, a to, że zdarzają się takie sytuację, jak choćby wybór przewodniczącego Rady Europejskiej – wbrew stanowisku naszego rządu i wbrew temu, że ten kandydat nie uzyskał nawet autoryzacji własnego rządu – to świadczy raczej o problemie Unii Europejskiej – skomentował senator Jackowski.

Pisemny wniosek o wyrażenie wotum nieufności może złożyć na ręce marszałka Sejmu grupa co najmniej 46 posłów.

Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej, niż po upływie 7 dni od jego złożenia. Do wyrażenia rządowi wotum nieufności potrzebna jest większość ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 231.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj