Włoska prasa: Pęknięcie w koalicji rządowej na tle przepustek COVID-19

W szerokiej włoskiej koalicji rządowej doszło do poważnego pęknięcia – pisze w czwartek prasa. Tak komentuje głosowanie w komisji spraw społecznych Izby Deputowanych, gdzie parlamentarzyści Ligi opowiedzieli się przeciwko dekretowi dotyczącemu przepustek COVID-19.

Prawicowa Liga Matteo Salviniego podczas prac nad poprawkami do dekretu wprowadzającego stosowanie przepustek sanitarnych, tzw. Green Pass zagłosowała inaczej niż reszta ugrupowań koalicji Mario Draghiego.

Parlamentarzyści tej partii głosowali razem z opozycją nad poprawkami faktycznie odrzucającymi obowiązek przepustek w obecnym kształcie.

Stanowisko ugrupowania uzasadnił jego lider Matteo Salvini, mówiąc: „Jeśli państwo wprowadza Green Pass po to, by pracować, podróżować, studiować, uprawiać sport, zajmować się wolontariatem, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, musi zagwarantować wszystkim błyskawiczne bezpłatne testy”.

Prasa zaznacza, że do największych napięć doszło na linii centrolewicowa Partia Demokratyczna-Liga. Ale konflikt nasilił się też między politykami Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd.

Szef centrolewicy Enrico Letta ocenił, że głosowanie to „wyprowadziło” Ligę z koalicji.

„A zatem proszę o polityczne wyjaśnienia tej kwestii” – dodał.

Jego zdaniem taka postawa koalicyjnego ugrupowania jest „niedopuszczalna” i „nieodpowiedzialna”.

„Potrzebna jest odpowiedzialność ze strony wszystkich sił politycznych” – oświadczył lider centrolewicy.

Gazety podkreślają, że głosowanie w komisji może stać się „detonatorem” koalicji rządowej.

„La Stampa” pisze, że irytacji nie kryje premier Mario Draghi, który miał powiedzieć: „Tak być nie może”.

Na mocy przepisów wprowadzonych przez rząd wymóg przepustek sanitarnych, wystawianych na podstawie szczepienia, wyleczenia z koronawirusa lub testu z ostatnich 48 godzin obowiązuje przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, muzeów, zabytków, kin, teatrów, siłowni, na basen, do parków rozrywki, obiektów sportowych, pociągów dużej prędkości i Intercity, autobusów międzyregionalnych, samolotów, na statki i promy. Ponadto Green Pass muszą mieć wszyscy pracownicy szkół, a także studenci wyższych uczelni.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl