fot. pixabay.com

Włochy: Około miliona uczniów wraca do szkół średnich w pięciu regionach

Prawie milion uczniów w pięciu regionach Włoch wraca w poniedziałek do szkół średnich po tygodniach zdalnej nauki. To między innymi rezultat złagodzenia restrykcji w Lombardii, gdzie anulowano czerwoną strefę, a z nią przepisy w sprawie częściowego lockdownu.

Gimnazjaliści i licealiści dołączą do uczniów szkół podstawowych, którzy już wcześniej wznowili naukę po przerwie świąteczno-noworocznej.

Tym samym w szkolnych ławkach zasiądzie już 6 mln z 8,4 mln wszystkich uczniów w kraju.

Szkoły zostaną otwarte w Lombardii, Ligurii, Marche, Umbrii i w Kampanii. Jest to powrót stopniowy i rotacyjny. Na razie w klasach będzie połowa uczniów.

Tylko w Lombardii normalne lekcje wznowi 200 tys. gimnazjalistów, 400 tys. licealistów i uczniów technikum.

Tydzień wcześniej do szkół średnich wróciło 640 tys. uczniów w kilku regionach, w tym w stołecznym Lacjum i w Piemoncie.

Różnice te wynikają nie tylko ze zmian na mapie pandemicznej Włoch, ale także z prawa władz regionalnych do podejmowania własnych decyzji dotyczących oświaty.

Zdalne nauczanie będzie kontynuowane w szkołach średnich we Friuli-Wenecji Julijskiej, Wenecji Euganejskiej, na Sardynii, w Basilicacie, Kalabrii i Apulii. W domach pozostaje też większość młodzieży na Sycylii, która jest czerwoną strefą surowych restrykcji.

W wielu szkołach średnich nie ustają uczniowskie protesty, w tym okupacje budynków. Na poniedziałek zapowiedziano manifestacje młodzieży w 24 miastach, w tym przed Ministerstwem Oświaty w Rzymie. Ich uczestnicy będą domagać się poprawy warunków nauki, zmniejszenia liczebności klas i większych inwestycji w szkolnictwie.

PAP

drukuj