Włochy: Spór o budżet

Dziś upływa termin, w którym Rzym ma przedstawić zmodyfikowany plan budżetowy na 2019 r. Rządząca we Włoszech koalicja prawdopodobnie nie spełni oczekiwań Komisji Europejskiej i nie zmieni swoich propozycji w tej sprawie.

23 października Komisja Europejska odrzuciła projekt budżetu Włoch na 2019 rok. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii. Uprawnienie to Komisja otrzymała w ramach fali reform wzmacniających zarządzanie ekonomiczne w UE po kryzysie. Włoski plan finansowy zakłada zwiększenie o 0,8 proc. PKB deficytu strukturalnego zamiast uzgodnionego wcześniej zmniejszenia o 0,6 proc. PKB. Rzym zapewnia, że deficyt nie przewyższy poziomu 2,4 proc., jednak KE jest innego zdania. W ostatnich dniach włoski minister finansów zarzucił Brukseli błędy techniczne w obliczeniach i wyjaśnił, że rząd chce zachowania podstaw swojego planu, przy jednoczesnym kontynuowaniu dialogu z UE. Według nieoficjalnych informacji przekonywał on unijnych ministrów finansów, że pracuje nad kompromisowym rozwiązaniem, ale rząd, który reprezentuje, nie ma zamiaru zmieniać celów dotyczących wydatków. Jeśli Rzym odmówi zmiany swoich planów, krajowi ze względu na dług publiczny grozi objęcie procedurą nadmiernego deficytu, która może zakończyć się sankcjami. Do tej pory dług był tolerowany z powodu niezbyt wysokiego deficytu, ale działania Rzymu sprawiły, że KE zapowiedziała możliwość zmiany swojej polityki w tej sprawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl