fot. PAP/EPA

Włochy: prezydent zdecydował o rozwiązaniu parlamentu po dymisji rządu M. Draghiego

Prezydent Włoch, Sergio Mattarella, ogłosił w czwartek swą decyzję o rozwiązaniu parlamentu i podpisał dekret w tej sprawie. To rezultat dymisji rządu Mario Draghiego z powodu rozpadu koalicji. Włochy czekają przyspieszone wybory na jesieni.

Premier Mario Draghi złożył w czwartek nieodwołalną dymisję na ręce prezydenta. Dzień wcześniej doszło do bezprecedensowego wydarzenia w Senacie, gdzie trzy duże ugrupowania koalicyjne – Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga – nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu jedności narodowej, który został powołany 17 miesięcy temu.

Sergio Mattarella oświadczył w wystąpieniu w Pałacu Prezydenckim, że podjął decyzję o rozwiązaniu parlamentu wobec braku szans na powołanie nowej większości koalicyjnej.

Prezydent podkreślił, że jednym z najważniejszych wyzwań chwili obecnej jest realizacja projektów zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Szef państwa zaznaczył, że rząd, który ustąpił, będzie zajmował się bieżącymi kwestiami do czasu powołania nowego gabinetu.

„Nie są możliwe przerwy w momencie, jaki przechodzimy” – dodał Sergio Mattarella.

Wśród obecnych wyzwań wymienił wysokie koszty energii, trudności ekonomiczne, inflację, agresję Rosji na Ukrainę i jej wpływ na bezpieczeństwo Europy.

Nie można też lekceważyć – jak dodał prezydent – działań w ramach walki z pandemią COVID-19.

Sergio Mattarella zaapelował do wszystkich ugrupowań, aby w kampanii wyborczej wniosły „konstruktywny wkład” w nadrzędnym interesie Włoch.

Zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne w normalnym trybie odbyłyby się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Przyspieszone wybory parlamentarne odbędą się we Włoszech 25 września – decyzję w tej sprawie uzgodnił w czwartek Pałac Prezydencki we współpracy z kancelarią premiera .Wiadomo już, że kampania wyborcza będzie wyjątkowa – krótka i prowadzona w środku lata.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl