fot. twitter.com

Włochy: Msza św. na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino

W uroczystość Wszystkich Świętych odprawiono Mszę św. na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino. Uczestniczyła w niej córka dowódcy 2.Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.

Mszę odprawił ordynariusz diecezji Sora-Cassino-Aquino-Pontecorvo, ksiądz biskup Gerardo Antonazzo. Przybyli przedstawiciele Polonii, polskiego duchowieństwa z Rzymu, reprezentanci lokalnych włoskich władz, polscy żołnierze z bazy NATO na południu Włoch, młodzież i grupy z Polski.

Podczas liturgii śpiewał chór z miasta Cassino.

Na grobach dowódcy 2 Korpusu i żołnierzy złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Ceremonia na polskim cmentarzu odbyła się w roku uroczystych obchodów 75-lecia bitwy o wzgórze.

W programie uroczystości 1 listopada było także złożenie kwiatów pod pomnikiem 2 Korpusu w pobliskiej miejscowości San Vittore del Lazio, gdzie na tamtejszym cmentarzu w latach 1944-1945 pochowanych było kilkuset polskich żołnierzy. Następnie ich szczątki zostały przeniesione na cmentarz na Monte Cassino. Na pomniku w San Vittore del Lazio znajduje się krzyż wykonany z łusek pocisków artyleryjskich wystrzelonych podczas bitwy.

Ambasador Anna Maria Anders złożyła także kwiaty na cmentarzu wojennym w Mignano Montelungo w prowincji Caserta w regionie Kampania. W grudniu 1943 roku miała tam miejsce bitwa, w której walcząca u boku aliantów Królewska Armia Włoch starła się po raz pierwszy z Niemcami.

Na tamtejszym cmentarzu pochowanych jest prawie tysiąc włoskich żołnierzy poległych po przejściu Italii na stronę aliantów.

W Dzień Zaduszny z udziałem ambasador Anny Marii Anders odprawiona zostanie Msza św. na polskim cmentarzu wojennym w Casamassima koło Barii w Apulii na południu Włoch.

Także na cmentarzu polskim w Loreto odbędzie się Msza św., w której uczestniczyć będzie delegacja polskiej ambasady w Rzymie.

Msza św. odprawiona też będzie na cmentarzu żołnierzy 2 Korpusu San Lazzaro w Bolonii.

PAP

drukuj