Włochy: liczba mieszkańców Wenecji spadła do 55 tysięcy

Do 55 tysięcy spadła liczba mieszkańców Wenecji. To kolejny negatywny rekord – podkreślono w raporcie grupy miłośników miasta, która monitoruje stały exodus ludności. Miasto wyludnia się z roku na rok.

Z inicjatywy stowarzyszenia, redagującego portal Venessia.com, w strategicznych punktach miasta – na ulicach i placach – umieszczono tablice elektroniczne, podające najnowsze dane na temat liczby mieszkańców Wenecji. Wynika z nich, że w ciągu roku znad Canal Grande wyjechało na stałe kolejnych tysiąc osób.

W 2015 liczba ludności Wenecji wynosiła 56 tysięcy.

Zauważa się, że tendencja spadkowa dotyczy nie tylko historycznego weneckiego centrum, ale i okolicznych wysp na lagunie.

Rekordową wysoką liczbę mieszkańców zanotowano w 1951 roku. Wenecję zamieszkiwało wtedy 174 tysiące osób. Dwadzieścia lat później liczba ta spadła do 108 tysięcy. Obecnie w mieście mieszka trzy razy mniej osób niż 60 lat temu.

Grupa rezydentów, która monitoruje zjawisko wyludniania się miasta, zarzuca władzom miejskim, że nie robią nic, by powstrzymać fale wyjazdów. Brakuje, jak podkreślają, przede wszystkim polityki mieszkaniowej. Symbolem ich protestów przeciwko brakowi zachęt do pozostania są walizki, z którymi wenecjanie odjeżdżają na zawsze.

Przyczyną tego stanu rzeczy, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko brak atrakcyjnej oferty mieszkaniowej, ale również trudności codziennego życia w wiecznie zatłoczonym mieście, odwiedzanym przez miliony turystów rocznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl