fot. PAP/EPA

Włochy: już 8 ofiar lawiny błotnej na Ischii, trwa polemika wokół samowoli budowlanej

Do 8 wzrosła liczba ofiar sobotniej lawiny błotnej, która runęła na domy na włoskiej wyspie Ischia w Zatoce Neapolitańskiej – podały w poniedziałek lokalne władze. Tego dnia odnaleziono ciało 15-latka. 4 osoby uważa się za zaginione.

Podczas gdy ekipy ratunkowe w bardzo trudnych warunkach przeszukują zwały błota i kamieni oraz usuwają skutki kataklizmu w miejscowości Casamicciola, nasila się dyskusja na temat jego przyczyn. Jako jedną z podstawowych wymienia się zjawisko samowoli budowlanej, także na terenach zagrożonych powodziami i osunięciami ziemi, jak na Ischii.

Włoskie media podały, że prokuratura z Neapolu będzie prowadzić postępowanie, by ustalić, czy domy zniszczone na wyspie zostały zbudowane nielegalnie i czy zapadły wcześniej administracyjne decyzje o ich zburzeniu.

Polemikę wywołały słowa ministra środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratina, który w wywiadzie radiowym powiedział: przeciwko samowoli budowlanej „wystarczyłoby posłać do więzienia burmistrza i wszystkich tych, którzy na to pozwalają”.

„Burmistrzowie nie powinni pozwalać na budowę” na takich terenach – zaznaczył.

Były burmistrz Casamicciola Giuseppe Conte ujawnił w wywiadzie, że na cztery dni przed tragedią sygnalizował przedstawicielom lokalnych władz i Obronie Cywilnej, że mieszkańcy jego miejscowość są poważnie zagrożeni z powodu niestabilności hydrogeologicznej i apelował o ewakuację.

„Nikt mi nie odpowiedział” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl