Włochy i Węgry: pigułka „dzień po” tylko na receptę?

Włochy oraz Węgry planują utrzymanie obowiązkowych recept przy sprzedaży tzw. pigułki „dzień po”. Do tej pory Włochy były jedynym państwem, w którym tabletka była dostępna na receptę dopiero po wykonaniu testu ciążowego.

Nowe przepisy maja utrzymać recepty, jednak zniosą obowiązkowy test. Włoska Agencja ds. leków czeka na opinię najwyższego organu doradczego włoskiego Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Europa zwraca uwagę na zagrożenia jakie niesie pigułka dla kobiet.

Jest bardzo poważne zagrożenie zdrowia kobiet – zwłaszcza tych młodych. Jeżeli to byłby środek w pełni dostępny, to będziemy go mieli również w supermarketach, będzie się go rozdawało w szkołach. Jest on bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla młodych dziewczyn, które będą go brały przy każdej „przygodzie”, myśląc, że nic im się z tego powodu nie stanie – mówi Ewa Kowalewska.

W Polsce pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty dla kobiet powyżej 15. roku życia. Wprowadzeniu jej do sprzedaży bez recepty sprzeciwiają się m.in. organizacje pro-life oraz księża biskupi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl