Włochy: 80 tys. osób na manifestacji Ligi w Rzymie

Około 80 tys. osób uczestniczyło w wiecu współrządzącej Włochami prawicowej Ligi w sobotę w Rzymie – poinformowali organizatorzy. Jej przywódca, wicepremier i szef MSW Matteo Salvini mówił, że Europa musi się zmienić. „Włochy już bardzo się zmieniają” – dodał.

Salvini entuzjastycznie przyjęty na Piazza del Popolo przez działaczy i sympatyków Ligi oświadczył: „Ten rząd dotrzyma wszystkich swych zobowiązań i będzie pracował pięć lat, zostanie oceniony na podstawie liczby dzieci, które znowu zaczną rodzić się w kraju i które nie będą miały >>rodzica 1<< i >>rodzica 2<<, ale matkę i ojca”.

Przywódca krytycznej wobec Unii Europejskiej Ligi powiedział też: „Proszę o mandat do prowadzenia negocjacji z UE nie jako minister, ale w imieniu 60 milionów Włochów, którzy chcą zostawić swym dzieciom i wnukom lepszy kraj”.

„Z waszym mandatem nie będziemy się bać niczego ani nikogo”- zapewnił.

Salvini zaznaczył, że „niektórzy zdradzili europejskie marzenia, a my oddamy krew za nową wspólnotę europejską, zbudowaną na szacunku, pracy, wzroście, sprawiedliwości”.

Wyraził opinię, że UE, dla której najważniejsze są „dziesiąte procent” i wskaźniki finansowe na rynkach, „skazana jest na upadek”.

„Potrzebna jest Europa, która zacznie znów pracować na rzecz godności obywateli” – apelował lider Ligi.

Nawiązując do kryzysu migracyjnego wicepremier ocenił, że Afryka nie potrzebuje „dobroczynności”, ale „oczekuje prawdziwej pomocy, by można było tam studiować, leczyć się, rozwijać, pracować; każdy na swej ziemi, bez wykorzeniania narodów i kultur”.

Salvini odczytał także słowa o Europie jako „związku narodów różniących się etnicznie”, który powinien mieć „duszę i tożsamość”. Zapytał uczestników wiecu: „Wiecie, kto to napisał? Niebezpieczny populista, który nazywał się Jan Paweł II”. W ten sposób przywódca włoskiej prawicowej partii nawiązał do tego, że sam jest określany jako populista.

Niektórzy trzymali transparenty z hasłem „Nie dla euro”. Można też było dostrzec rosyjskie flagi.

Jako muzyczne tło dla wiecu pod hasłem „Włochy podnoszą głowę” Salvini wybrał arię „Nessun dorma” z opery „Turandot” Giacomo Pucciniego, która kończy się słowem „vincero” (wygram). Włoskie media przypomniały, że ta sama aria towarzyszyła kampanii Donalda Trumpa przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl