fot. flickr.com

Włochy: 17 aresztowanych pod zarzutem przemytu migrantów i handlu bronią

Siedemnaście osób aresztowano w poniedziałek we Włoszech pod zarzutem udziału w grupie przestępczej zajmującej się przemytem migrantów i nielegalnym handlem bronią. Gang powiązany był z sycylijską mafią cosa nostrą i dżihadystami – twierdzi prokuratura.

Osoby zatrzymane m.in. w Palermo przez karabinierów na wniosek prokuratury do walki z mafią usłyszały zarzuty przynależności do międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną imigracją przez szlak bałkański, handlem bronią, przemytem diamentów o wielomilionowej wartości oraz złota i praniem brudnych pieniędzy. Do aresztu trafili Włosi, a także mieszkańcy Kosowa i Macedonii.

Szajka, jak ustalono w toku śledztwa, miała kontakty z cosa nostrą, której sprzedawała broń, a także z albańską grupą paramilitarną powiązaną ze środowiskami dżihadystów.

Grupa przemyciła przez terytorium Włoch dziesiątki osób, zmierzających do Szwajcarii i na północ Europy. Gang działał zarówno na Sycylii, jak i w północnych Włoszech: w Como, Pordenone i Sienie, a także w Szwajcarii, w Niemczech, Macedonii i Kosowie – poinformowały media, powołując się na prowadzących dochodzenie.

Szef MSW, wicepremier Matteo Salvini, podziękował na Twitterze karabinierom, którzy dokonali aresztowań osób, powiązanych – jak podkreślił – „z cosa nostrą i islamskim terroryzmem”.

– Dziękuję w imieniu wszystkich Włochów, tydzień dobrze się zaczyna – dodał włoski wicepremier.

PAP/RIRM

drukuj