Wlk. Brytania: Premier May spotka się z prezesem PiS J. Kaczyńskim

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował w środę, że szefowa rządu spotka się dziś po południu na Downing Street z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

Jak powiedział rzecznik, wśród tematów, które będą poruszone podczas spotkania są m.in. przyszłe negocjacje dot. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, dwustronne relacje pomiędzy oboma krajami, a także kwestie bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w ramach NATO.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz nie wyklucza, że podczas spotkania polityków zapadną deklaracje o wzajemnym poparciu.

– Wydaje mi się, że chodzi o to, żeby w sposób bardzo polityczny – gdyż pan prezes Kaczyński jest szefem partii – powiedzieć, jakie jest stanowisko Polski ws. Brexitu, że będziemy być może wspierali Wielką Brytanię. Jednocześnie – takie są moje wyobrażenia – poprosimy, aby Wielka Brytania również nas wspierała. Polityka jest polityką i robi się tu pewne interesy. Jako najsilniejsza postać po prawej stronie sceny politycznej w Polsce, prezes Kaczyński być może odbędzie taką rozmowę również z innymi podmiotami – powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz.

Z punktu widzenia Polski istotne jest zagwarantowanie prawa dla naszych rodaków mieszkających na Wyspach. Brytyjski rząd jeszcze niedawno zapewniał, że jest gotów do złożenia gwarancji dotyczących przyszłych praw 3,8 mln obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Postawił jednak warunek – że podobne gwarancje uzyskają Brytyjczycy w Unii Europejskiej.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj