fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: decydujące głosowanie ws. Brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin w marcu

Decydującego głosowania ws. Brexitu w brytyjskiej Izbie Gmin w tym tygodniu nie będzie. Premier Theresa May przesunęła jego termin na marzec. Na marginesie trwającego w Egipcie szczytu Unii Europejskiej z państwami arabskimi ma negocjować warunki wyjścia ze Wspólnoty.

Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że decydujące głosowanie w parlamencie ws. sposobu wyjścia jej kraju z Unii Europejskiej odbędzie się 12 marca, a nie jak wcześniej planowano 27 lutego.

– Prowadzimy dobre i konstruktywne rozmowy z Unią Europejską. W tym tygodniu nie przeprowadzimy znaczącego głosowania w sprawie Brexitu, ale zadbamy o to, aby stało się to do 12 marca. Wciąż mamy możliwość, aby zawrzeć umowę z Unią Europejską, która umożliwi nam wyjście ze Wspólnoty 29 marca – mówiła Theresa May.

Liczymy na to, że to głosowanie będzie przebiegało lepiej z punktu widzenia zdolności do znalezienia kompromisu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu stwierdził, że premier Theresa May jest optymistką, co do możliwości dojścia do porozumienia bez twardego Brexitu. „Mój optymizm – jak dodał Morawiecki – trochę maleje i sądzę, że ten twardy Brexit musi być brany pod uwagę” – akcentował.

Dla nas ważne jest to, że prawa naszych obywateli na Wyspach Brytyjskich są niezagrożone, jak również prawa przedsiębiorców, handel, eksport, import. Dbamy o to, żeby to było jak najlepiej zabezpieczone – akcentował polski premier.

Jeśli rządowi Theresy May nie uda się uzyskać żadnych ustępstw ze strony Wspólnoty, brytyjska premier będzie musiała doprowadzić do kolejnego głosowania w parlamencie, w którym dokonano by wyboru między powrotem do wynegocjowanej umowy w sprawie Brexitu – odrzuconej już raz przez posłów w połowie stycznia – a opuszczeniem Wspólnoty bez porozumienia.

Jeśli brytyjski rząd nie uzyska w parlamencie poparcia dla porozumienia proponowanego przez May lub alternatywnego rozwiązania, Wielka Brytania o północy z 29 na 30 marca automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj