Władze Korei Płd.: Papież Franciszek wyraził gotowość złożenia wizyty w Korei Płn.

Papież Franciszek wyraził gotowość złożenia wizyty w Korei Północnej i rozważy podróż, gdy otrzyma oficjalne zaproszenie – podały władze w Seulu. W czwartek prezydent Korei Płd. Mun Dze In przekazał Ojcu Świętemu ustne zaproszenie do Pjongjangu od Kim Dzong Una.

W komunikacie Watykanu wydanym po audiencji dla przywódcy Korei Południowej nie poruszono kwestii zaproszenia.

Po czwartkowym spotkaniu Franciszka z Mun Dze Inem południowokoreańska agencja prasowa podała za rzecznikiem głowy państwa, że Papież wyraził gotowość udania się do Korei Północnej, jeśli zostanie oficjalnie zaproszony. Franciszek, cytowany przez rzecznika, podkreślił: „Na pewno udzielę odpowiedzi, jeśli przyjdzie zaproszenie, i odpowiem, czy mogę jechać”. Według tej relacji, Mun De In zapytał Papieża, czy może powiedzieć przywódcy Korei Północnej, by wysłał oficjalnego przedstawiciela z zaproszeniem dla Papieża.

„Papież odpowiedział, że także ustne zaproszenie przekazane przez prezydenta Muna powinno być wystarczające, ale również oficjalne zaproszenie byłoby miłe” – wyjaśnił rzecznik.

W komunikacie władz w Seulu przytoczono też słowa Papieża skierowane do głowy państwa na temat pokoju na Półwyspie Koreańskim: „Idźcie naprzód, nie zatrzymując się, nie bójcie się”.

W komunikacie Watykanu wydanym po rozmowie prezydenta z Franciszkiem i jego współpracownikami podkreślono, że mówiono o „pozytywnym wkładzie, jak wnosi Kościół na polu społecznym, edukacyjnym i medycznym, oraz o krzewieniu dialogu i pojednania między Koreańczykami”.

„Wyrażono głębokie uznanie dla wspólnego zaangażowania, by sprzyjać każdej przydatnej inicjatywie, która pozwoli przezwyciężyć napięcia wciąż istniejące na Półwyspie Koreańskim, po to, by otwarta została nowa era pokoju i rozwoju” – głosi watykańska nota.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl