fot. PAP/EPA

Władze Kazachstanu poinformowały, że ze względu na powodzie ewakuowano już ponad 108 tys. osób

Już ponad 108 tys. osób ewakuowano w związku z powodziami nękającymi od kilku tygodni Kazachstan – poinformowała dzisiaj służba prasowa kazachstańskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych; do domów wróciło już ok. 12 tys. ludzi.

W nocy z niedzieli na poniedziałek najcięższa sytuacja panowała w położonym 140 km na północny zachód od stołecznej Astany rejonie żarkainskim, gdzie rzeka Iszym przerwała wały powodziowe. Ewakuowano mieszkańców kilku wiosek.

Ewakuacja mieszkańców odbywa się również w graniczącym z Rosją obwodzie północnokazachstańskim.

Trwająca od kilku tygodni w Kazachstanie powódź jest największa od 80 lat. Eksperci zapowiadają jednak, że to dopiero pierwsza fala. Ulewne opady deszczu na południu kraju oraz gwałtowne topnienie śniegu na północy powodują, że w ciągu kilku najbliższych dni sytuacja nie ulegnie poprawie.

Władze przygotowały dekret o zwolnieniu z podatków i innych płatności osób, które ucierpiały na skutek żywiołu. Wiadomo o co najmniej kilku tysiącach domów, które po przejściu powodzi nie nadają się do zamieszkania. W tymczasowych punktach zakwaterowania przebywa kilka tysięcy osób.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl