fot. PAP/Jakub Kamiński

Rusza zbiórka podpisów pod inicjatywą „Zatrzymaj aborcję”

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przyjął zawiadomienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcje” – podał portal „wPolityce”. Na podstawie tej decyzji prawie 10 tys. wolontariuszy zacznie zbiórkę podpisów pod projektem. Potrzeba ich co najmniej 100 tys., aby Sejm mógł rozpocząć nad nim pracę.

Projekt „Zatrzymaj aborcje” 18 sierpnia złożyły w Sejmie Kaja Godek z Fundacji „Życie i Rodzina” oraz Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor CitizenGO Polska.

Zbiórka podpisów potrwa trzy miesiące. Przedsięwzięcie spotkało się z dużym poparciem społecznym – poinformowała Kaja Godek.

– W tej chwili jest prawie 10 tys. wolontariuszy, którzy będą zbierali podpisy. Cały czas można się zgłaszać, podpisy może zbierać każdy – chociażby w gronie rodziny, przyjaciół czy pracy. Mamy na to 3 miesiące. Do 30 listopada mają trafić do Sejmu podpisy, także w ostatnich dniach będziemy je zanosić. W wielu środowiskach jest mobilizacja, żeby te podpisy zbierać, a także jest spora życzliwość wobec tej inicjatywy. Myślę, że ludzie naprawdę mają świadomość tego, że jak najszybciej trzeba załatwić tę kwestię i nie można czekać z tak poważnymi sprawami, jak aborcja na dzieciach w szóstym miesiącu ciąży – zaznaczyła Kaja Godek.  

Projekt „Zatrzymaj aborcję” zabrania zabijania dzieci, u których występuje podejrzenie, że urodzą się niepełnosprawne i chore. Chodzi o tzw. przesłankę eugeniczną. Na jej podstawie dokonuje się najwięcej tzw. aborcji. Jest to jeden z trzech wyjątków w polskim prawie, który pozwala na zabicie dziecka.

Inicjatorzy ustawy zakładają, że dzięki nowym przepisom uda się ocalić ok. 1000 dzieci rocznie.

RIRM

drukuj