Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko gości w Polsce. Podczas przemówienia w Sejmie podkreślił, że Ukraina jest dziś państwem wolnym i demokratycznym tak, jak kiedyś walczyła o to polska „Solidarność”. Poroszenko podziękował Polakom za wsparcie, które przekazują narodowi Ukraińskiemu. Prezydent Ukrainy potwierdził w Warszawie ambicję swojego kraju dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Wizyta Petra Poroszenki rozpoczęła się od oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. W obecności prezydenta Ukrainy prezydent Polski podpisał ustawę ratyfikującą umowę stowarzyszeniową UE i Ukrainy. Prezydent Bronisław Komorowski oświadczył, że Polska solidaryzuje się z Ukrainą i wspiera ją w integracji z Zachodem.

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Poroszenko udał się do Parlamentu gdzie rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu, a także wygłosił przemówienie z mównicy sejmowej w obecności posłów i senatorów, prezydenta Komorowskiego, a także przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.

– Polacy wyciągnęli do nas braterską rękę gdy wróg przeskoczył próg naszego domu. O waszej pomocy Ukraińcy nigdy nie zapomną. Dla nas wsparcie Polski i Polaków oraz okazana nam solidarność są niezmiennie ważne, bo jak mówi Polsko – Ukraińskie przysłowie: Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie – powiedział Petro Poroszenko.

Poroszenko podkreślił, że Ukraina na swoich wschodnich rubieżach broni Europy, spraw europejskich i demokracji.

– Dzisiaj płacimy, niestety niezwykle wysoką cenę za naszą tożsamość europejską i płacimy za naszą samodzielność – ponieważ płacimy wartością najwyższą – życiem ludzkim – powiedział Petro Poroszenko. Poroszenko podkreślił, że Polska i Ukraina są bliskie sobie duchem, językiem, dzieląc te same wartości europejskie i chrześcijańskie. Prezydent Ukrainy nawiązał także do trudnych kart historii łączących naród Polski i Ukraiński.
– Wszyscy dobrze pamiętamy słowa Papieża św. Jana Pawła II, który jeszcze przed sześćdziesiątą rocznicą tragedii wołyńskiej powiedział, że jeśli Bóg wybaczy nam w Chrystusie to przecież ludzie wierzący też powinni odpuścić winy wzajemne i prosić o wybaczenie za własne winy. Ja uważam, że powinniśmy wkładać wszelkie nasze wysiłki i działania w to, by doprowadzić do pojednania i połączenia naszych narodów – powiedział Petro Poroszenko.

Jutro Prezydent Poroszenko uda się do Lublina gdzie m.in. odwiedzi powstającą międzynarodową jednostkę wojskową, którą tworzą żołnierze z Litwy, Ukrainy i Polski. Jednostka będzie uczestniczyć w operacjach ONZ, NATO i UE. Poroszenko spotka się również w Lublinie z grupą Ukraińskich studentów, którzy studiują w tym mieście.

TV Trwam News

drukuj