Oficjalna wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Izraelu i Palestynie

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą udaje się dziś z oficjalną wizytą do Izraela i Palestyny, gdzie zaplanowane są dwustronne rozmowy. Szef państwa polskiego odwiedzi także instytut Yad Vashem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu.

W programie wizyty Andrzeja Dudy, w części izraelskiej, jest rozmowa z wszystkimi najważniejszymi politykami Izraela.

– Prezydent już pierwszego dnia zostanie zaproszony na prywatną kolację przez premiera Izraela Benjamina Natanjahu. Wraz z małżonką będą gośćmi pary premierowskiej Izraela – powiedział Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Szef państwa polskiego wygłosi też dwa ważne wystąpienia.

– Pierwsze wystąpienie w Centrum im. Menachema Begina, o relacjach polsko-żydowskich, historycznych i współczesnych – o tych wszystkich elementach, które są też bardzo ważną częścią polityki historycznej Andrzeja Dudy. Drugie wystąpienie na temat geopolityki, zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa i pokoju zaplanowane jest w Izraelskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda spotka się również z prezydentem Palestyny, którego gościł w Warszawie w minionym roku. W programie spotkania zaplanowano ponadto wizytę w sierocińcu dla dzieci palestyńskich prowadzonych przez polskie misjonarki.

Prezydentowi RP będą towarzyszyć przedstawiciele polskich startupów.

– Izrael jest dziś jednym z centrów kreatywnej przedsiębiorczości. Chcemy także tam pokazać młodych polskich przedsiębiorców. Dla nich będzie osobny program, osobne rozmowy tak, by mogli poznać potencjalnych partnerów dla swych pomysłów, dla swych firm – podkreślił minister Krzysztof Szczerski.

Z kolei prezydencki minister Andrzej Dera w radiowych „Sygnałach dnia” wskazał, że w 2017 roku kluczowe dla prezydenta Andrzeja Dudy będą zebrania zmierzające do umocnienia polskiej gospodarki, a wizyta w Izraelu wpisuje się w ten plan.

„To będzie rok spotkań pana prezydenta mających na celu umocnienie polskiej gospodarki; również wizyta w Izraelu się w to wpisuje. To są kwestie chociażby sprzętu wojskowego, czy sprawy związane z wzmocnieniem polskiej gospodarki przez inwestorów” – akcentował Andrzej Dera.

Prezydencki minister podkreślił, że Izrael jest znaczącym partnerem dla całego świata, a więc także dla Polski, dlatego Rzeczpospolita chce utrzymywać ważne kontakty z tym państwem na kilku płaszczyznach m.in. gospodarczej, militarnej, politycznej, i historycznej.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl