fot. vaticannews.va

Wiosną pojawi się szczepionka na koronawirusa w Polsce?

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieć szczepionkę na COVID-19, co definitywnie zakończy pandemię – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na całym świecie nad szczepionką na COVID-19 pracuje ok. 120 zespołów badawczych. Polskie władze są już w kontakcie z potencjalnymi dostawcami. Jeden z nich jest w przedostatniej fazie badań klinicznych.

– Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli już szczepionkę, co tak naprawdę definitywnie zakończy pandemię – ocenił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Szczepionki mogą być kupione wspólnie z innymi krajami unijnymi. Ich cena nie powinna przekroczyć 2 euro. Nad szczepionką pracują także polscy naukowcy z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Mają już prototyp i wkrótce przejdą do przygotowań do badań klinicznych. Polska uzupełnia także rezerwy szczepionek przeciw grypie.

– Potrzeby w tym roku będą większe – wskazał szef resortu zdrowia.

Do końca grudnia mamy zabezpieczone 1 mln 850 tys. szczepionek na grypę. W razie większego zapotrzebowania będą kolejne zamówienia. Szczepionki na receptę będą wydawane w myśl zasady: jedna szczepionka dla jednej osoby.

– Widzimy niepokojące sygnały – mieliśmy przypadek wydania 25 szczepionek na jednego pacjenta, na recepty pobrane u różnych lekarzy. To jest nasza szybka reakcja na to, żeby nie dopuścić do eskalacji obrotu na rynku wtórnym – zaznaczył minister Adam Niedzielski.

Bezpłatne szczepionki na grypę mają osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni. Warto pamiętać, że przed każdym szczepieniem trzeba skonsultować się z lekarzem.

TV Trwam News

drukuj