fot. diecezjazg.pl

8. Pielgrzymka Mężczyzn dotarła do Międzyrzecza

Do Międzyrzecza przybyła dziś 8. Pielgrzymka Mężczyzn. Pątnikom towarzyszyło hasło: „Nowe czasy – nowe zadania”.

Zamek w Międzyrzeczu i pierwszy w Polsce klasztor założony przez św. Wojciecha – to bardzo ważne miejsca dla historii naszej Ojczyzny.

– To jest największa twierdza na zachodzie Polski. Tutaj przez całe wieki rozbijały się niejedne nawały – mówił ks. Henryk Grządko ze Stowarzyszenia św. brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim.

To na tych ziemiach przelała się krew pierwszych polskich męczenników: Benedykta, Jana, Mateusza i Krystyna. W sobotę do tej kolebki chrześcijaństwa i polskości przybyła 8. Pielgrzymka Mężczyzn.

Uroczystym apelem i salwą honorową uczczono tych wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce o wiarę i polskość.

„Nowe czasy, nowe zadania” – to hasło tegorocznego spotkania.

– Myślę, że można z całą powagą mówić o wojnie kulturowej i cywilizacyjnej, która nas dotyczy, a rolą mężczyzny zawsze było to, że trzeba na tej wojnie stawać, prężyć pierś i mięśnie po to, żeby dać odpór tej nawale – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Ważne jest też wychowanie młodego pokolenia. Dlatego wielu mężczyzn pielgrzymowało ze swoimi dziećmi. Jak mówią, zabrali je ze sobą, by od małego zaszczepiać w nich ducha chrześcijaństwa i patriotyzmu.

– Jeżeli rodzic to robi, to dzieci go naśladują i ewentualnie wyciągają wnioski – zaznaczył uczestnik pielgrzymki.

To ważne, tym bardziej, że z Zachodu nadciąga wiele zagrożeń, które bezpośrednio uderzają w rodzinę i jej najmłodszych członków. Dlatego o wartości trzeba dbać w naszych domach.

– To jest cała subkultura, która każdego dnia buduje przeciwwagę dla naszych wartości. Dlatego dla mnie najważniejsze jest najpierw zbudowanie wartości z synem – podkreślił uczestnik pielgrzymki.

To Maryja jest ostoją polskiej rodziny – przypominał mężczyznom metropolita  szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. Wraz z nimi modlił się w Sanktuarium Świętych Męczenników Międzyrzeckich, aby Matka Boża stała w obronie polskich rodzin.

– Pomóż całemu polskiemu domowi i całej rodzinie polskiej, by zaczęła znowu patrzeć we właściwym kierunku. Byśmy się nie bali być po Bożemu gospodarzami w naszym polskim gospodarstwie – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga.

Obrona małżeństwa, rodziny, życia, Kościoła i Ojczyzny to też zadanie i wyzwanie dla mężczyzn. Ważne w jego wypełnianiu jest pogłębianie życia modlitewnego i sakramentalnego. Temu właśnie służyła pielgrzymka.

TV Trwam News

drukuj