Wiosną ma ruszyć program dot. opieki okołoporodowej

Wiosną ma ruszyć pilotażowy program NFZ i ministerstwa zdrowia dot. całościowej opieki okołoporodowej. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Program zakłada, że do szóstego tygodnia po porodzie kobieta będzie pod opieką jednego zespołu medyków, którzy będą ze sobą w kontakcie. NFZ zaoferuje im wspólną pulę pieniędzy do podziału. Ma ona wynosić 5,5 tys. zł, jednak jeśli pacjentka będzie zadowolona z pracy lekarzy i pielęgniarek, mogą liczyć na dodatkowe premie.

Eksperci wskazują, że zapowiadana ciągłość opieki jest niezwykle ważna, ponieważ daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa oraz zwiększa szansę na wczesne rozpoznanie nieprawidłowości.

Umowę na program z NFZ będzie podpisywał szpital, który będzie musiał skompletować zespół ginekologów i położników. Rodząca będzie mogła wybrać, kto będzie się nią opiekował.

Poseł Tomasz Latos, wiceszef sejmowej komisji zdrowia, odnosi się do tych propozycji pozytywnie.

Oby te wszystkie plany, piękne z założenia, udało się zrealizować. Mam nadzieję, że taka kompleksowa opieka zapewni po pierwsze większy komfort i bezpieczeństwo dla kobiety i jej dziecka, a także spowoduje lepsze relacje między lekarzem a pacjentem, zapewni także większe bezpieczeństwo i przełoży się na poczucie zadowolenia z opieki medycznej, którego w dalszym ciągu, w wielu miejscach w Polsce, nadal brakuje – zaznaczył Tomasz Latos.

Nowy model ma także zapewnić dotrzymanie standardów określonych przez resort zdrowia. NFZ zapewnia, że przyszła mama nie będzie musiała czekać na wizytę u lekarza ani na potrzebne badania.

RIRM

drukuj