fot. PAP/Valdemar Doveiko

Wilno: koncerty w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki

W wileńskim kościele franciszkańskim pw. Wniebowzięcia NMP w czwartek i piątek odbyły się koncerty utworów sakralnych Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora. Wystąpili artyści z Polski, Litwy i Niemiec. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.

„Twórczość sakralna Moniuszki pozostawała dotychczas zupełnie w cieniu innych dzieł kompozytora i stanowiła margines prezentacji koncertowych, podczas gdy według mojej opinii, to najpełniejsza autorska wypowiedź twórcy, wypływająca nie z potrzeb merkantylnych lecz wewnętrznych, dotykająca najgłębszych i najważniejszych dziedzin życia” – wskazał prof. dr hab. Andrzej Szadejko, pomysłodawca i kurator artystyczny projektu MONIUSZKO_150.

„Nie często zdarza się, żeby orkiestra miała komfort grania w przestrzeni kościelnej. Tutaj w kościele franciszkanów ta akustyka bardzo pomaga, wspiera brzmienie orkiestry” – powiedział po koncercie Andrzej Szadejko, który też przewodniczył orkiestrze.

Organizator wydarzenia Instytut Adama Mickiewicza w komunikacie podkreślił, że w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, celem której jest m.in. ponowne wprowadzenie długotrwałych podziałów w regionie i Europie, „istotne jest, aby pokazywać, iż nasze różnice nie oddalają nas od siebie, ale mogą być dla nas wzajemną inspiracją i wsparciem”.

„Dlatego też artyści z Polski, Litwy i Niemiec, a wraz z nimi instytucje z tych trzech krajów, wspólnie pochylają się nad dziełem Moniuszki, szukając w nich wartości, wynikających ze wspólnych dla nas wszystkich kulturowych korzeni” – napisano w komunikacie.

W ramach upamiętnienia 150. rocznicy śmierci Stanisław Moniuszki 5 czerwca w Wilnie odbędzie się kolejny koncert, tym razem w akademickim kościele pw. św. Janów, w którym kompozytor pracował jako organista. Chóry Uniwersytetu Wileńskiego „Gaudeamus” i „Virgo” oraz Chór Politechniki Białostockiej i Chór Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wykonają Mszę żałobną „Requiem g-moll” Stanisława Moniuszki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl