By Nieznany - Adam Szelagowski "Wiek XX', Warszawa 1937, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4848965

Wielkopolskie: Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-21

Wielkopolski Urząd Wojewódzki wydał album „Za Boga i Ojczyznę. Przewodnik po miejscach spoczynku Wielkopolan poległych w latach 1918-1921″. Oprócz opisu grobów w publikacji zawarto listę 2,6 tys. poległych w walkach o niepodległość mieszkańców regionu.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował PAP, że album powstał w związku z realizacją ustawowych zadań wojewody wielkopolskiego dotyczących prowadzenia ewidencji miejsc pochówku osób poległych w walkach o niepodległość Polski.

„Ideą projektu jest popularyzacja wiedzy o wybranych obiektach grobownictwa wojennego z lat 1918-1921. W albumie zaprezentowane zostały groby Wielkopolan, którzy oddali swoje życie w ofierze za niepodległość Polski między 1918 a 1921 rokiem” – podał Tomasz Stube.

Przewodnik został podzielony na trzy części.

„W pierwszej zamieszczono opisy grobów z ponad 40 miejscowości położonych w granicach województwa wielkopolskiego. W drugiej przybliżono informacje o kilkudziesięciu obiektach spoza Wielkopolski. Całość uzupełnia elektroniczna baza, w formie imiennej listy strat, obejmująca nieco ponad 2,6 tys. nazwisk żołnierzy, których zgony odnotowano w księgach metrykalnych wielkopolskich urzędów stanu cywilnego” – opisał Tomasz Stube.

Publikacja w wersji papierowej liczy 360 stron, a razem z cyfrowym aneksem ponad 620 stron. W albumie wykorzystano informacje przekazane przez instytucje kultury i archiwa państwowe. Wśród nich znalazły się m.in.: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Wojskowe Biuro Historyczne w Warszawie, muzea regionalne w Jarocinie, Krotoszynie, Rawiczu, Słupcy i Śremie, a także Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu.

Album został wydany w ramach projektu własnego wojewody wielkopolskiego sfinansowanego z Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-22 powstał w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz procesu odbudowy polskiej państwowości, W jego ramach w całym kraju realizowane są projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne i wydawnicze.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl