fot. twitter.com

Wielkopolska: Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów

Ponad 2,2 mln sztuk papierosów i 1200 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości blisko 2,3 mln zł ujawnili funkcjonariusze Służby Granicznej w nielegalnej fabryce papierosów w gminie Nowe Miasto nad Wartą w Wielkopolsce. Sprawę bada prokuratura.

O likwidacji nielegalnej fabryki papierosów poinformował PAP w środę rzecznik prasowy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Rafał Potocki. Na trop nielegalnej działalności na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą w Wielkopolsce natrafili funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG. Jak podkreślił Potocki, „udało się im zlokalizować i zlikwidować profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy na olbrzymią skalę”.

„Funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego NoOSG oraz Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy w jednym z budynków gospodarczych odkryli dobrze ukrytą nielegalną fabrykę. Pomieszczenia były specjalnie wygłuszone, aby zminimalizować odgłos pracujących maszyn” – tłumaczył PAP kpt. Rafał Potocki.

„Na miejscu ujawniono wysokowydajną linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania gotowych papierosów w paczki, a następnie ich foliowania. Na terenie fabryki zabezpieczono ponad 2,2 mln papierosów z logo znanej marki tytoniowej oraz 1,2 tony krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy o szacunkowej wartości niemal 2,3 mln zł” – dodał.

Kpt. Rafał Potocki podkreślił, że gdyby towar ujawniony przez funkcjonariuszy na terenie nielegalnej fabryki trafił na rynek – straty Skarbu Państwa wyniosłyby niemal 3 mln zł.

Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli także specjalistyczny sprzęt oraz półprodukty służące do produkcji papierosów, które posiadały znaki znanej marki tytoniowej.

„Szacunkowa wartość zabezpieczonego wyposażenia fabryki warta jest, według szacunków śledczych, co najmniej 1,5 miliona zł” – wskazał Potocki.

Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej. Potocki zaznaczył, że działania służb koncentrują się obecnie na doprowadzeniu do zatrzymania osób mających związek nie tylko z samą linią produkcyjną, ale także odpowiadających za dystrybucję gotowego produktu.

Potocki przypomniał, że od początku roku funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nielegalne wyroby tytoniowe o wartości przekraczającej 10,2 mln zł. Nielegalna fabryka papierosów na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą jest już kolejną, jaką w ostatnim czasie zlikwidowały służby w Wielkopolsce. Na początku maja nielegalną fabrykę papierosów ujawniono także w wielkopolskiej gminie Lwówek. Wówczas funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚP zabezpieczyli ponad 4,6 mln sztuk papierosów i prawie 400 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy, o łącznej wartości niemal 3,5 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj