fot. twitter.com

MZ chce ujednolicić wielkość paczek papierosów

Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicić wielkość paczek papierosów. Od 2020 r. wyroby tytoniowe mają być dostępne tylko w standardowych opakowaniach.

Resort, powołując się na prawo unijne, tłumaczy, że na paczkach typu slim nie mieszczą się  ostrzeżenia przed szkodliwością palenia. Odmienne stanowisko w tej sprawie wyrażają eksperci – napisał dziennik „Rzeczpospolita”. Regulacje – jak twierdzą – to utrudnienie dla Polski, która jest obecnie liderem produkcji cienkich papierosów w Unii Europejskiej. Przeciwnicy resortowej propozycji zauważają też, że regulacje przyczynią się do marnowania papieru i materiałów, które wypełnią zbyt duże paczki.

Poseł Anna Czech z sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie ocenia propozycję ministerstwa i wskazała, że zdrowie jest najważniejsze.

– Myślę, że to jest kolejny krok do tego, aby zniechęcić palaczy do używania papierosów. Tytoń to wielki zabójca i powoduje groźne choroby nowotworowe. Uważam, że trzeba podejmować kroki, aby ludzie rzucili palenie. Kwestia branży, kwestia papieru, to jest druga sprawa. Najważniejsze jest zdrowie i życie człowieka – mówiła Anna Czech.

Papierosy typu slim stanowią jedną trzecią papierosów sprzedawanych w naszym kraju. Ujednolicenie paczek wyrobów tytoniowych wpisuje się w nowelę ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

 

RIRM

drukuj