fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół tego dnia nie sprawuje Eucharystii. Liturgia zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie do adoracji i uczczenia krzyża świętego.

Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień najgłębszej żałoby, jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św.  Zamiast niej jest liturgia, której centrum stanowi adoracja krzyża. Ostatnią częścią liturgii jest procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego.

Ks. prof. Jan Machniak zauważa, że czas Męki Chrystusa to moment szczególny w którym wszyscy wierni pragną oddać hołd Krzyżowi Chrystusa.

– W tym dniu podnoszony jest Krzyż, który wskazuje, że Chrystus jest zbawieniem świata. Kapłan trzykrotnie śpiewa „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”, po czym wszyscy w milczeniu trzykrotnie klękają przed drzewem Krzyża Zbawienia. Po tej wymownej liturgii jest Komunia Święta, w czasie której przyjmujemy Ciało Zbawiciela – tłumaczy ks. prof. Jan Machniak.

Po Komunii Świętej, Jezus pod Postacią Eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy, gdzie rozpoczyna się adoracja.

– Noc oczekiwania jest pamiątką zejścia Chrystusa Zbawiciela do otchłani. W wielu kościołach, również i w tę noc z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, czuwamy przy Chrystusie, który jest złożony do grobu – dodaje ks. prof. Jan Machniak.

Zgodnie z kanonami  w dniu dzisiejszym wszystkich obowiązuje post ścisły – post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Osoby między 14. a 18. rokiem życia są zobowiązane jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny zachować nie tylko wstrzemięźliwość, ale również post: trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa – lekkie. Z obowiązku tego są zwolnione osoby chore.

Kościół zachęca także do przedłużenia postu i wstrzemięźliwości aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc.

W dniu dzisiejszym jesteśmy wezwani do trwania przed Chrystusem Ukrzyżowanym. Ten dzień nie powinien mieć charakteru wyłącznie smutnego – Mękę Chrystusa rozważamy przecież w kontekście nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Niemniej jednak Wielki Piątek ma być dniem wyciszenia i skupienia.

Transmisje uroczystości Wielkiego Piątku w Radiu Maryja:

Godz. 17:00 – Uroczysta Liturgia Wielkiego Piątku Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Transmisja z Katedry polowej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie.

Godz. 21:15 – Droga Krzyżowa z udziałem Ojca św. Franciszka w Rzymskim Koloseum.

Transmisje uroczystości Wielkiego Piątku w TV Trwam:

Godz. 17:00 – Liturgia Wielkiego Piątku pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Transmisja z Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.

Godz. 21:15 – Transmisja Drogi Krzyżowej z Rzymskiego Koloseum. Nabożeństwu Drogi Krzyżowej przewodniczy Ojciec Święty Franciszek, który na zakończenie skieruje słowo do wiernych i udzieli błogosławieństwa apostolskiego.

 brewiarz.pl/RIRM

drukuj