Wielki Czwartek

Od dziś do Niedzieli Zmartwychwstania wspominane są najważniejsze wydarzenia Kościoła: ustanowienie Eucharystii, męka i śmierć Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie.

Transmisje uroczystości Wielkiego Czwartku na antenie Radia Maryja

Godz. 18:00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej z Bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gdańsku Oliwie. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański.

Ostatnie trzy dni upamiętniające Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego przypominają trzy etapy jednego wydarzenia – zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Wielki Tydzień to czas ogromnej łaski – powiedział ks. Artur Godnarski.

Wielki Tydzień to szczególny czas. To czas ogromnej łaski, dlatego że Kościół wprowadza nas w swojej ogromnej miłości do tajemnicy Chrystusa i tajemnicy Kościoła. Dzisiaj, kiedy patrzymy na współczesny świat, widzimy że człowiek jest bardzo zabiegany. Wielu ludzi jednak, i to jest ogromna nadzieja, towarzyszy Chrystusowi poprzez Triduum Paschalne, czyli przez te święte trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, Wigilię Paschalną, w tych uroczystościach, które Kościół w sposób szczególny celebruje w swoich Liturgiach – powiedział ks. Artur Godnarski

Pierwsi chrześcijanie świętowali Misterium Paschalne co tydzień, podczas niedzielnej Eucharystii. Później zaczęto bardziej akcentować doroczny obchód Paschy, który dokonywał się w liturgii Nocy Paschalnej.

Dziś liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, a zatem ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa. Przed południem Jeszcze przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego, we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia Mszę św. Krzyżma. Podczas Eucharystii biskup święci oleje (chorych, katechumenów i krzyżmo), które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, a także namaszczenia chorych. Jak przypomina ks. prof. Zdzisław Janiec Dyrektor Katedry Liturgiki Pastoralnej na KUL – księża odnawiają dziś swoje przyrzeczenia kapłańskie.

Dzień Wielkiego Czwartku zawiera jakby dwie dominanty. Do południa każdy biskup w katedrze celebruje Mszę św. ze swoim prezbiterium, w czasie której dokonuje poświęcenia olejów, katechumenów, olejów krzyżma świętego. Tutaj w sposób szczególny zaakcentowana jest tajemnica kapłaństwa. Dziękujemy za ten nieoceniony dar –  powiedział ks. prof. Zdzisław Janiec.

Eucharystia, która rozpocznie Triduum Paschalne sprawowana będzie wieczorem we wszystkich kościołach.

Popołudnie Wielkiego Czwartku skupia się przede wszystkim na Sakramencie Eucharystii. Jest to wdzięczność za cud wieczernika, kiedy Pan Jezus powiedział: Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje, bierzcie i pijcie, to jest Krew moja”. Podkreślał „wszyscy”, dlatego każda Msza św. jest największym cudem świata, uobecniającym nam Jego mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego –  powiedział ks. prof. Zdzisław Janiec.

Podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, kapłan na wzór Chrystusa będzie umywał nogi dwunastu mężczyznom. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę o tym, że Kościół tak jak Chrystus jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć. W czasie Triduum Paschalnego przeżywamy na nowo ewangelizację prowadzoną przez Chrystusa. Poprzez obmywanie nóg swoim apostołom Chrystus uczy nas prawa miłości – mówi ks. Artur Godnarski.

Przeżywamy na nowo tę podstawową katechezę prowadzoną przez Chrystusa, który przychodzi do nas jako bardzo pokorny sługa. Pochyla się i myje nogi swoim uczniom oraz uczy prawa miłości, pokazując co tak naprawdę jest najważniejsze. W chrześcijaństwie najważniejsza jest miłość, to jest największe przykazanie. Chrystus nie jest ideologiem, czy politykiem. Chrystus nie jest tym, który próbuje wprowadzać człowieka w jakąś myśl filozoficzną, ale Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem – powiedział ks. Artur Godnarski.

Po zakończonych Eucharystiach, wyruszą procesje do ciemnicy. Tam rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Jak powiedział ks. Artur Godnarski  pomimo tego, że czcimy dziś tajemnicę Eucharystii i kapłaństwa coraz bardziej wśród wierzących protestantów narasta głód Boga Żywego. Zwrócił uwagę na znacznie sakramentów świętych, dzięki którym nowo rodzimy się w Chrystusie i odnawiamy naszą relacje z Bogiem.

Chrystus żył tym, co głosił i udowodnił to poprzez sakrament niesamowitej miłości, w Sakramencie Kapłaństwa i Sakramencie Eucharystii. Myślę, że te dwa sakramenty są przeżywane dzisiaj z coraz większą świadomością wśród ludzi, którzy mają żywą relację z Bogiem. Widzimy nawet tendencję do tego, że wśród wierzących protestantów narasta głód Eucharystii, narasta głód Sakramentu Pokuty i Pojednania. To jest dla nas ogromna radość, ponieważ sami wiemy, że korzystając z tych sakramentów na nowo rodzimy się w Chrystusie i odnawiamy naszą relację z Bogiem – powiedział ks. Artur Godnarski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl