Pożegnaliśmy śp. inż. Jana Hyżego

Na cmentarzu w Gdyni-Leszczynkach pożegnaliśmy wczoraj śp. inż. Jana Hyżego, człowieka oddanego Panu Bogu, Kościołowi i sprawom Ojczyzny, zwłaszcza Radia Maryja.

Był bardzo zaangażowany w liczne dzieła duszpasterskie na terenie archidiecezji gdańskiej oraz diecezji chełmińskiej, do której wcześniej należała Gdynia, gdzie mieszkał od kilkudziesięciu lat. W pogrzebie uczestniczyło wielu kapłanów, w tym dyrektor Radia Maryja, ojciec dr Tadeusz Rydzyk CSsR i ojcowie posługujący w Radiu oraz Telewizji Trwam. Żegnały go liczne poczty sztandarowe i około tysiąca mieszkańców Pomorza. Świętej pamięci Jan Hyży odszedł do Pana w niedzielę, 24 marca, w wieku 73 lat.

Był absolwentem Politechniki Gdańskiej i inżynierem elektronikiem. Od lat 70. należał wraz z żoną Barbarą do Ruchu Światło-Życie. W ponurym i beznadziejnym okresie stanu wojennego za namową siostry Hanny Grabskiej, urszulanki Unii Rzymskiej, bliskiej współpracownicy księdza Franciszka Blachnickiego, państwo Hyży w ramach Ruchu Światło-Życie rozpoczęli tworzenie wspólnot Domowego Kościoła w diecezji i byli jego pierwszą parą diecezjalną. Pełnili posługę w latach 1983-1992, a pierwszy Krąg, który utworzyli w 1981 r., istnieje do dzisiaj i jest to najstarszy krąg w archidiecezji gdańskiej. Z ich inicjatywy powstał także Krąg Domowego Kościoła dla rodzin uzależnionych oraz specjalne rekolekcje dla nich.

W odpowiedzi na wezwanie ks. Blachnickiego o rozszerzanie Oazy wśród ludzi morza, tak by na każdym statku był animator ewangelizacji, Jan Hyży wraz z żoną i siostrą Hanną zaangażował się w duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris w Gdyni. Odpowiedzialny za jego tworzenie ks. Józef Krok poprosił Jana Hyżego i siostrę Hannę o pomoc i współpracę, w efekcie czego organizowane były rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla marynarzy. Był także propagatorem i jednym z organizatorów Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa w swoim mieście, której zadaniem jest wynagradzanie modlitwą w każdej godzinie Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy własne i świata. Członkowie przez wyznaczoną godzinę trzymają modlitewną straż przy Sercu Pana Jezusa.

Jak przypomina Zbigniew Wysocki, prezes Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego, inż. Jan Hyży był wszędzie tam, gdzie trzeba było dotrzeć do ludzi i głosić prawdę. –Do końca swojego życia był bardzo aktywny, mimo że zdrowie mu na to nie pozwalało. Włączał się we wszystkie sprawy, które dotyczyły dobra Polski i Kościoła, bo uważał, że w takiej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, potrzeba angażować się w to, co dzieje się w naszym kraju. Był człowiekiem niezwykle szlachetnym i uczciwym, który zdobył sobie sympatię wielu ludzi oraz środowisk –dopowiada prof. Piotr Jaroszyński.

Od dwudziestu lat śp. Jan Hyży był także jednym z filarów Kół Radia Maryja w Gdyni, prowadząc Biuro Radia Maryja. Przede wszystkim jako radiowiec z zawodu zakładał na gdyńskich budynkach pierwsze stacje przekaźnikowe Radia Maryja. Organizował pielgrzymki Rodziny Radia Maryja i wyjazdy na uroczystości religijne oraz spotkania opłatkowe Rodziny Radia Maryja w parafii Ojców Redemptorystów w Gdyni. Należał do komitetu organizacyjnego Gdyńskiego Marszu w Obronie Telewizji Trwam i aktywnie uczestniczył w jego przygotowaniu. Włączył się również do Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę.

Angażował się nie tylko w życie Kościoła, ale także w sprawy społeczne. To m.in. z jego inicjatywy w 1997 r. został powołany Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej i Przemysłu Okrętowego. Od wielu lat był także zaangażowany w życie społeczności lokalnej. W swojej parafii w 2009 r. stworzył wspólnie z innymi osobami Stowarzyszenie Św. Mikołaja Biskupa, które zajmuje się opieką nad dziećmi, młodzieżą i seniorami. Jego celem jest wspieranie rozwoju człowieka zgodnie z Ewangelią i zasadami katolickiej nauki społecznej, a w szczególności niesienie pomocy dzieciom, młodzieży, osobom starszym oraz rodzinom będącym w trudnej sytuacji życiowej. W ramach tego stowarzyszenia działają dwie świetlice terapeutyczne dla dzieci i młodzieży oraz klub seniora.

Był także inicjatorem budowy kościoła w miejsce niewielkiej kaplicy pw. św. Mikołaja, uczestniczył w pracach budowlanych, nie szczędząc ani czasu, ani sił.

Proboszcz parafii św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni, do której należał Jan Hyży, powiedział o nim: „Kochał parafię, to było jego środowisko życia. Codziennie uczestniczył we Mszy Świętej, do której posługiwał. Zawsze był prawą ręką proboszczów”. Był także nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej.

Anna Kołakowska

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl