Wielkanocne Dzieło Caritas: rozprowadzono 258 tys. paschalików

Diecezjalne Caritas rozprowadziły w kraju 258 tys. paschalików, w tym 189 tys. małych i 69 tys. dużych świec, które zostaną wykorzystane podczas wielkosobotniej Liturgii Światła – poinformował rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska. Dodał, że w ramach kampanii Wielkanocne Dzieło Caritas rozprowadzono także 27 tys. „Chlebków miłości”.

Celem kampanii – jak zaznaczył Kęska – jest zapewnienie ubogim godnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Jak wyjaśnił rzecznik Caritas, paschalik to świeca, którą stawiamy na wielkanocnym stole, symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego, natomiast „Chlebek miłości” jest miniaturą codziennie spożywanego chleba.

Gdy jest dzielony i spożywany w czasie śniadania rezurekcyjnego, skłania do refleksji nad potrzebą dzielenia się. Jest on znakiem jedności z ludźmi cierpiącymi głód – podkreślił Kęska.

Rzecznik Caritas Polska poinformował, że w parafiach trwa też mobilizacja zespołów charytatywnych, które rozdają paczki żywnościowe. Wsparciem działań podejmowanych przed świętami – jak zaznaczył – była VI Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem „Tak Pomagam!”, dzięki której aż 293 tony żywności trafią przed świętami do prawie 55 tysięcy osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez diecezjalne Caritas.

Zgodnie z chrześcijańską tradycją paschaliki, zapalane w Wielką Sobotę podczas Liturgii Światła, mają nam przypominać o nadziei zmartwychwstania. To światło jest dla podopiecznych Caritas również symbolem troski bliźnich i nadzieją na lepszy los – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Ks. Subocz dodał, że wiele placówek Caritas zajmujących się opieką nad osobami samotnymi, ubogimi, chorymi, niezaradnymi życiowo z uzyskanych funduszy w okresie okołoświątecznym organizuje specjalne śniadania wielkanocne dla swoich podopiecznych.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl