Wielka Brytania: najwyższy stopnień zagrożenia terrorystycznego

Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia terrorystycznego do najwyższego (piątego) poziomu, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili. Wśród 22 osób, które zginęły w zamachu, jest dwóch obywateli Polski.

Poziom krytyczny, do którego podniesiono stan zagrożenia terrorystycznego, oznacza w praktyce, że kolejny atak terrorystyczny na Wyspach może być nieuchronny. Decyzję tego typu podjęto po raz pierwszy od 10 lat. Szefowa brytyjskiego rządu niespełna 24 godziny po zamachu w Manchesterze wygłosiła specjalne orędzie.

Nie możemy wykluczyć prawdopodobieństwa istnienia szerszej grupy osób, które były związane z tym atakiem. […] Na podstawie prowadzonego śledztwa zdecydowaliśmy, że poziom zagrożenia powinien zostać na razie podniesiony z poziomu znaczącego do krytycznego. To oznacza, że kolejny atak jest nie tylko wysoce prawdopodobny, ale także może do niego dojść w każdej chwili – powiedziała Theresa May.

W wyniku tej decyzji wdrożono w życie przygotowywany na wyjątkowe sytuacje plan określany jako „Operacja Tempera”, w ramach której nawet kilka tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego zostanie skierowanych do wsparcia policji w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii – dodała brytyjska premier.

To oznacza, że uzbrojeni policjanci odpowiedzialni za takie zadania, jak chronienie kluczowych obiektów, będą zastąpieni przez przedstawicieli sił zbrojnych, co pozwoli na znaczne zwiększenie liczby uzbrojonych policjantów na patrolach w najważniejszych lokalizacjach. Możecie również zauważyć wojsko skierowane na niektóre wydarzenia, takie jak np. koncerty i wydarzenia sportowe, wspierające policję w dbaniu o bezpieczeństwo – mówiła Theresa May. 

W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych. Do wybuchu doszło po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena.

Była sekretarz stanu USA i kandydat Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton podkreśliła, że czas najwyższy połączyć siły w walce z terroryzmem.

– Mam nadzieję, że nasz kraj będzie zawsze wybierał rozwiązania ponad strachem. Nie wycofam się z naszego zobowiązania do współpracy z tymi, którzy stoją przed aktami terroryzmu, ale także są przykładem tego samego rodzaju współczucia i troski, które widzieliśmy w ciągu ostatnich 24 godzin – zaznaczyła Hillary Clinton.

Ostatni raz najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego został ogłoszony w Wielkiej Brytanii w 2006 r. (po odkryciu planowanego zamachu na samoloty lecące przez Atlantyk) i w 2007 r. (po odkryciu planowanego zamachu na londyński klub nocny). Za każdym razem trwał zaledwie kilka dni.

TV Trwam News/RIRM

drukuj