fot. PAP/EPA

Brytyjska premier krytykowana za brak postępu ws. umowy brexitowej

Brytyjskie media krytykują premier Theresę May za brak postępu ws. umowy brexitowej podczas zakończonego już szczytu UE w Brukseli. Unijni decydenci stoją na twardym stanowisku mówiącym, że renegocjacje porozumienia nie wchodzą w grę.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 r. Choć po wielomiesięcznych negocjacjach udało się wypracować porozumienie, to nie uzyska ono najprawdopodobniej poparcia brytyjskiego parlamentu. Wiedząc o tym, premier Theresa May przełożyła głosowanie w tej sprawie i rozpoczęła ofensywę w największych unijnych stolicach. Jednak ani rozmowy z kanclerz Niemiec, ani debaty podczas szczytu w Brukseli nie zmieniły stanowiska Wspólnoty – renegocjacji umowy nie będzie. Coraz bardziej możliwy staje się scenariusz tzw. twardego Brexitu, czyli opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię bez porozumienia.

W myśleniu części brukselskich elit występuje fundamentalizm – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

– Chęć przestraszenia Brytyjczyków i Polaków, aby pokazać pozostałym krajom, że każdy, kto się przeciwstawia myśleniu o przyspieszonej integracji oraz federalizacji, nie jest w stanie wygrać. Ja sądzę, że należy spokojnie patrzeć na wydarzenia, także na projekty tworzenia unijnego budżetu, bo przed nami są wybory europejskie. Jeśli te wybory przesuną siły ciężkości ugrupowań parlamentarnych w stronę konserwatywną czy prawicową, to może się okazać, że myślenie elit unijnych, które jest oderwane od rzeczywistości, ulegnie poważnej korekcie – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

KE potwierdziła, że po Brexicie europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż obejmie również obywateli Zjednoczonego Królestwa. Za wjazd na teren UE obywatel Wielkiej Brytanii będzie musiał zapłacić 7 euro.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nawet w przypadku twardego Brexitu interesy Polaków w Wielkiej Brytanii będą zabezpieczone – gwarantują to polsko-brytyjskie umowy dwustronne.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj