fot. PAP/EPA

Wielka Brytania: Kierowcy święta Bożego Narodzenia – zamiast z rodzinami – spędzą w ciężarówkach

Trwa dramat tysięcy kierowców ciężarówek i busów, którzy utknęli na granicy francusko–brytyjskiej. Tracą nadzieję, że uda się im wrócić do domu na święta Bożego Narodzenia. Wśród nich jest bardzo dużo naszych rodaków. Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze dziś do Wielkiej Brytanii dotrą medycy. Nasz personel medyczny zapewni szybszą realizację testów dla przekraczających granicę.

W niedzielę francuskie władze zamknęły ruch przez kanał La Manche w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Na drogach dojazdowych do portu Dover utworzyły się ogromne korki. Ciężarówki zostały przekierowane na tymczasowe parkingi. Warunki, w jakich przebywają kierowcy, są bardzo trudne.

– Musiałem racjonować wodę, ponieważ nie mam jej dużo. Nie zostało mi dużo. To samo dotyczy jedzenia. Nigdy tak nie żyłem. Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją – mówił Francisco, kierowca z Hiszpanii.

Kierowcy nie mają właściwie dostępu do żywności, bieżącej wody i toalet. Z pomocą przychodzą mieszkańcy pobliskich miejscowości. Wsparcie dla Polskich kierowców zorganizowali też rodacy mieszkający na Wyspach, m.in. polskie piekarnie dostarczają pieczywo dla kierowców.

W sprawie blokady francuskiej granicy interweniowali prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

– Cały czas przynaglamy, bo uważamy, że jest to środek nadmiarowy – podkreślił szef rządu.

We wtorek wieczorem Francja zgodziła się na to, aby jej granice mogli przekroczyć kierowcy z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Kierowcy są testowani tzw. szybkimi testami. Jednak to i tak nie rozwiązało problemu ogromnego zatoru.

– W tej chwili sytuacja jest bardzo chaotyczna. Mieliśmy nadzieję, że wrócimy do naszych rodzin. Ale jak widać, wrzucili nas tutaj, a nikt nic dla nas nie robi. Wygląda więc na to, że spędzimy te święta tutaj, na tej autostradzie. Razem z naszymi kolegami – oznajmił Carlos, kierowca z Hiszpanii.

Firmy transportowe zaproponowały, aby Francja utworzyła korytarz sanitarny do granicy z Belgią, aby kierowcy mogli wrócić do swoich ojczyzn. Propozycja pozostaje na razie bez odpowiedzi. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił się do unijnej komisarz ds. transportu o jak najszybsze zwołanie spotkania ministrów odpowiedzialnych za transport w związku z sytuacją w Wielkiej Brytanii.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl