fot. tv trwam

Wiceszef MON W. Skurkiewicz przedstawił informację nt. stanu technicznego samolotów wojskowych

Po ostatnich wypadkach samolotów wojskowych pojawiają się pytania o raporty i stan techniczny maszyn. Odpowiedzi udzielił w Sejmie wiceminister Obrony Narodowej  Wojciech Skurkiewicz.

– Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w okresie ostatnich 15 miesięcy prowadzi 12 zdarzeń lotniczych, w tym pięć z roku 2017 r., pięć z roku 2018 i dwa z roku 2019. W 2018 roku Komisja zakończyła badanie 19 zdarzeń, w tym siedmiu z 2018 r. i dwunastu z lat 2016-2017 – poinformował Wojciech Skurkiewicz.

Wiceszef MON dodał, że w zeszłym roku Komisja w wyniku prac nad 19 zdarzeniami lotniczymi wydała 84 zalecenia profilaktyczne, w tym 51 końcowych i 33 wstępne, dla różnych rodzajów jednostek podlegających ministerstwu.

– Badanie zdarzeń lotniczych jest procesem złożonym i polega m.in. na współpracy z różnymi instytucjami specjalistycznymi, nie tylko z MON, ale również cywilnymi, w których przeprowadzane są m.in. badania techniki lotniczej, medycyny lotniczej, fonoskopii itp. Mają one szczególny wpływ na opracowanie raportu końcowego po zdarzeniu – wyjaśnił Wojciech Skurkiewicz.

Oczekiwania na takie ekspertyzy specjalistyczne znacznie wydłużają czas badań prowadzonych przez Komisję i w szczególności dotyczy to wypadków lotniczych – tłumaczył wiceminister.

– To jest obszar, który na pewno nie wymaga pośpiechu, a rzetelnego wyjaśnienia tak, żeby żołnierze czuli się bezpieczni i żeby do podobnych incydentów i wypadków nie dochodziło – akcentował Wojciech Skurkiewicz.   

Po każdej katastrofie zostały wydawane zalecenia profilaktyczne. Po ostatnim wypadku loty MIG-ów ponownie wstrzymano. Jak podkreślał wiceminister, reakcja MON jest natychmiastowa po każdym zdarzeniu. Końcowy raport zostanie przedstawiony po zakończeniu badań przez Komisję Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj