fot. mnk.pl

Wicepremier P. Gliński weźmie udział w ponownym otwarciu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Po 9 latach ponownie zostanie otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W wydarzeniu weźmie udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.

W muzeum będzie eksponowana m.in. „Dama z gronostajem” Leonardo da Vinci oraz bezcenna kolekcja pamiątek narodowych i dzieł sztuki. Zwiedzający zobaczą ponad 3 tys. obiektów. Dzieła pochodzą ze zbiorów Izabeli Czartoryskiej i jej potomków.

Państwo zakupiło kolekcję w grudniu 2016 roku za 100 mln euro. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin podkreślił, że to najcenniejsza kolekcja muzealna w Polsce.

– To jest kolekcja prywatna tworzona przez rodzinę Czartoryskich jeszcze od początku XIX wieku i po 200 latach państwo polskie zdecydowało się, żeby kupić tę kolekcję z rąk prywatnych, i wreszcie jest to własność nas wszystkich. To też spowodowało, że udało nam się przyspieszyć prace nad remontem budynków, które do tego muzeum przynależą w Krakowie, bo były właśnie kłopoty związane ze strukturą właścicielską kolekcji, nieruchomości. Byliśmy w stanie dokończyć remont i odnowienie tego budynku. Dzisiaj wielki dzień otwarcia tego muzeum – powiedział wiceminister Jarosław Sellin.

Muzeum Książąt Czartoryskich od 2010 roku było zamknięte z powodu remontu. Modernizacja placówki kosztowała 51 mln zł.

Obiekt będzie bezpłatnie dostępny dla zwiedzających do jutra. Z kolei do końca roku bilety będą kosztować tylko 1zł.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl