fot. twitter.com

Wicepremier P. Gliński: Fundusz patriotyczny będzie kierowany przez Instytut Dmowskiego i Paderewskiego

Fundusz patriotyczny będzie kierowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – poinformował w środę wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Z funduszu mają być finansowane m.in. badania naukowe nad dziedzictwem narodowym i chrześcijańską demokracją.

W minioną niedzielę podczas wizyty w Czarnem w woj. pomorskim premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie powołany zostanie fundusz patriotyczny. Jak wyjaśnił, ma on służyć „budowaniu postaw patriotycznych”, „wspierać pasjonatów historii” oraz fundacje i stowarzyszenia o „profilu patriotycznym”.

„Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość” – powiedział premier RP.

O szczegóły dotyczące funduszu patriotycznego został zapytany w środę w telewizji wPolsce.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

„My faktycznie bardzo wiele rzeczy zrobiliśmy w sensie budowy nowych instytucji, które mają bardzo różne zadania” – podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jako przykłady wymienił m.in. Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa za Granicą – Polonika, Instytut Dziedzictwa Solidarności, Instytut Pileckiego, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

„Fundusz patriotyczny będzie kierowany przez Instytut Dmowskiego i Paderewskiego. Dyrektorem tej instytucji kultury jest prof. Jan Żaryn. Tam będzie umieszczony ten fundusz patriotyczny” – zapowiedział wicepremier.

Dodał, że z funduszu mają być finansowane m.in. badania naukowe nad obszarem dziedzictwa narodowego i chrześcijańskiej demokracji.

„To był obszar szczególnie podlegający prześladowaniom w czasie PRL-u i także niedoceniony i zapomniany w III RP, więc to się jakby należy. My chcemy to dziedzictwo w dobrym sensie odzyskać i badania naukowe są potrzebne. Także działania obywatelskie w tym obszarze będą wspierane z tego funduszu patriotycznego” – poinformował prof. Piotr Gliński.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl