PAP/Mateusz Marek

Wicepremier M. Błaszczak: Mamy historyczny przełom – stałą obecność wojsk USA w Polsce oraz Szwecję i Finlandię w NATO

Mamy historyczny przełom, uzyskaliśmy bardzo dużo dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny, Stany Zjednoczone ogłosiły stałą obecność dowództwa V Korpusu w Polsce, a do NATO dołączą Szwecja i Finlandia – powiedział w środę w Madrycie wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak ocenił na konferencji prasowej, że na szczycie NATO doszło do historycznego przełomu, ponieważ w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a ponadto do Sojuszu dołączą Szwecja i Finlandia.

„Mamy historyczny przełom (…) do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączy Szwecja i Finlandia, a więc pojawią się nowe dylematy dla Rosji, dla agresywnej polityki rosyjskiej, co też jest niezwykle korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1542186875284115456

Odnosząc się do Finlandii wicepremier powiedział, że imponujący jest cały mechanizm obrony powszechnej tego kraju, natomiast Szwecja robi wrażenie wysoką technologią swojego uzbrojenia.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1542181826181079040

„A więc niewątpliwie obecność Szwecji i Finlandii wzmacnia Sojusz Północnoatlantycki, wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Jeżeli do tego dodamy ten przełom historyczny, polegający na tym, że Stany Zjednoczone ogłosiły stałą obecność dowództwa V Korpusu w Polsce, to właśnie możemy powiedzieć, że uzyskaliśmy bardzo dużo dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny” – podkreślił szef MON.

https://twitter.com/mblaszczak/status/1542178773772140547

„Została podjęta decyzja, o którą zabiegaliśmy przez lata, polegająca na tym, że USA ogłosiły, że wysunięty element dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych będzie na stałe w Polsce. To bardzo ważne. Wcześniej mieliśmy rotacyjną obecność, potem w czasie negocjacji doszliśmy do wzmocnionej obecności, a teraz mamy już stałą obecność. O to zabiegaliśmy” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej podkreślał, że korpus ten „to przywrócony do życia korpus armii USA, którego zadaniem jest dowodzenie przede wszystkim na wschodniej flance NATO”.

„Także możemy powiedzieć wprost, że to z Polski będą dowodzone siły amerykańskie, które albo operują albo będą operowały na wschodniej flance NATO. Zresztą Sojusz jest tak zbudowany, że przede wszystkim chodzi o wzmocnienie w sytuacji groźniej” – mówił Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1542180637343469571

Minister zapewnił, że Polska jest na takie wzmocnienie przygotowana, a obecnie są budowane składy broni i amerykańskiego sprzętu wojskowego; te inwestycje są współfinansowane przez Polskę, NATO i USA.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzut z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1542190645980315652

PAP/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl