https://pixabay.com/

Uderzające w katolickie wartości ankiety w gdańskich szkołach

W gdańskich szkołach pojawiły się bulwersujące ankiety. Dokument, który uderza w katolickie wartości, przygotowało Stowarzyszenie Waga. 

W gdańskich szkołach rozprowadzane są ankiety dotyczące zajęć religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie. Pytania w nich zawarte bulwersują i odnoszą się głównie do religii – mówi Barbara Imianowska, radna miasta Gdańska, przytaczając konkretne przykłady.

– Po odczytaniu wszystkich pytań w tej ankiecie stwierdzam, że jest to jawna dyskryminacja katolików, jest to uderzenie w katechezę, aby zdecydowanie wyrzucić nas ze szkół, poza placówki publiczne. Jedno z pytań brzmi: „Jak Pan/Pani uważa, czy szkoła powinna mieć w swoim programie wydarzenia, podczas których pojawiają się elementy religijne? Proszę wskazać, na ile zgadza się Pan/Pani ze zdaniem, iż sytuacja, w której byłby/byłaby Pan/Pani delegowany/a do zaprowadzenia uczniów w ramach opieki nad uczniami podczas rekolekcji wielkopostnych ingeruje w Pani/Pana wolność światopoglądową? Czy Pani/Pana zdaniem dyrektor szkoły powinien mieć prawo do delegowania nauczycieli do brania udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym przy okazji sprawowania opieki nad uczniami?” – wskazuje Barbara Imianowska.

Ankieta została skierowana zarówno do kadry nauczycielskiej, rodziców, jak i części uczniów. Jej autorem jest Stowarzyszenie Waga, którego działalność uderza w katolickie wartości – zaznacza Adam Chmielewski ze Stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk.

Stowarzyszenie Waga to organizacja feministyczna, która dąży do wprowadzenia w mieście Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn. Jest to dokument, który na swoich pierwszych stronach postuluje wprowadzenie ideologii gender we wszystkie obszary życia społecznego – podkreśla Adam Chmielewski.   

Temat wywołał falę niepokoju – zarówno wśród nauczycieli, jak i rodziców. Problemu nie widzi jednak przewodniczący Komisji Edukacji, Andrzej Kowalczys.

– To nie jest tak, że to jest wojna światopoglądowa w mieście. To jest tylko ankieta, narzędzie badawcze do wydania poradnika dla szkół, jak ewentualnie dyrektorzy szkół mogliby współpracować w tej gestii – tłumaczy Andrzej Kowalczys.

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, mówi wprost: to zamach na religię w gdańskich szkołach.

– Samo zadawanie pytań nie jest dyskryminacją, natomiast ewidentnie jest to podstawa czy grunt pod to, żeby dyskryminację ostatecznie zrobić, czyli wyprowadzić ze szkół wszystkie możliwe symbole i elementy religijne, jakie tam się tylko znajdują, uzasadniając to oczywiście wynikami ankiety, która została tak spreparowana i jest niezwykle tendencyjna, wskazuje na lewacki światopogląd tych, którzy przygotowali ankietę i jest sprzeczna z konstytucją – zauważa prof. Przemysław Czarnek.

Ankieta wpisuje się w realizację Poradnika Równego Traktowania, przygotowywanego przez Stowarzyszenie Waga, którego działalność popierają władze Gdańska, udzielając organizacji spore sumy pieniężne na realizację swoich celów.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl